Samorząd woj. śląskiego uzgadnia z gminami tego regionu działania mające ograniczyć - na gruncie tzw. ustawy antysmogowej - zanieczyszczenia powietrza z tzw. niskiej emisji. Mają one znaleźć się w uchwale, której przyjęcie umożliwia tzw. ustawa antysmogowa.
Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zasygnalizowali już, że prace nie zmierzają raczej w stronę zakazu spalania określonych paliw, lecz w kierunku m.in. sprzyjania wymianom instalacji na nowocześniejsze.
W poniedziałek (15 lutego) radni woj. śląskiego przyjęli odpowiedź na petycję mieszkańca Wyr nieopodal Mikołowa ws. wprowadzenia na terenie Śląska całkowitego zakazu używania pieców grzewczych na paliwa stałe jako głównego źródła ogrzewania do 2018 r.
W odpowiedzi na petycję radni wskazali m.in., że na gruncie podpisanej 6 października przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej (nowelizacji Prawa ochrony środowiska) samorządy województw będą mogły wprowadzać w drodze uchwały ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - aby zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub środowisko.
- Sejmik Woj. Śląskiego informuje, że wprowadzenie ograniczeń lub zakazów () obok dążenia do jak najlepszej jakości powietrza w woj. śląskim, powinno mieć również na uwadze możliwości ekonomiczne indywidualnych gospodarstw domowych, a także obecne i przyszłe możliwości dofinansowania działań w zakresie poprawy jakości powietrza - napisano w odpowiedzi.
- W związku z rozpoczęciem prac nad przedmiotową uchwałą konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska z gminami woj. śląskiego w zakresie ograniczeń lub zakazów, jakie powinna wprowadzić uchwała sejmiku, gdyż jej zapisy będą realizowane przede wszystkim przez samorządy gminne - brzmi fragment odpowiedzi.
Dopytywany przez radnych w tej sprawie dyrektor wydziału ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego Maciej Thorz przypomniał, że do gmin regionu wysłano ankiety dotyczące oczekiwań gmin w tej kwestii. Dotąd spłynęły odpowiedzi z 82 proc. gmin, obecnie są analizowane. - Odpowiedzi są bardzo różne i to jest zalążek i podstawa do tego, żeby wprowadzić ewentualnie jakieś rozwiązania - powiedział Thorz.
Dyrektor zaznaczył, że z dotychczasowych analiz wynika m.in, że w woj. śląskim raczej nie można pójść drogą Krakowa, gdzie całkowicie zakazano palenia węglem i drewnem. Prawo ochrony środowiska daje natomiast szereg innych możliwości. - Musimy wskazywać przede wszystkim na możliwości finansowe wskazywania środków chociażby na wymianę kotłów. W tym kierunku, myślę, będziemy prowadzić dalsze dyskusje z gminami - zapowiedział Thorz.
Ocenił przy tym, że samorząd województwa jest w stanie na tyle ustalić z gminami konkretne rozwiązania, by możliwie dostosować je do lokalnych uwarunkowań i potrzeb mieszkańców.
- W tym kierunku chcemy iść. Dlatego w odpowiedzi na petycję wskazujemy też problemy natury finansowej, bo wymiana źródła ciepła jest wielkim problemem dla biedniejszej części mieszkańców. Tu musimy kreować rozwiązania finansowania tej wymiany czy inne, które pomogą mieszkańcom chronić powietrze - wyjaśnił przedstawiciel urzędu marszałkowskiego wskazując też np. na sytuację, w której część mniejszych gmin ma problem z pozyskiwaniem dostępnych środków na te cele.
Czytaj więcej:
Gminy nie antywęglowe
Nie porównumy Śląska z Krakowem
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A może by tak palić gównami. W Indiach palą krowimi kupami. Taki opał jest ekologiczny i nie śmierdzi. WARTO SPRÓBOWAĆ.
jo problymu niy widza...skoro straż wiejsko niy mo co robic to niych sprawdzaja wszyske pywnice i bydzie wiadomo fto czym hajcuje....terozki fotoradarów niy mają to czas jest
Tu nie chodzi o wegiel po prostu trzeba to jasno wytlumaczyc debilom co pala plastikami i smieciami i zakazac sprzedazy tego gowna co sie zwie flot to dopiero kopci i bedzie od razu mozna wyjsc na dwor bo terad to pylica gwarantowwna
panom radnym we glowach sie przewraca czy co?
Kogo będzie stać na gaz czy ogrzewanie prądem chyba tylko radnych
Konkretnie, nazwiska. Żadnej anonimowości. W normalnych sprawach zwykły obywatel do władz to sobie może pisać i nic. A tutaj radni woj. śląskiego pochylają się nad petycją mieszkańca wsi liczącej wg ostatniego spisu 3842 mieszkańców, a ich decyzja może dotknąć ponad 4,5 mln osób.