W piątek (12 lutego) wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński udaje się do Mumbaju w Indiach, gdzie będzie przewodniczył misji gospodarczej z udziałem polskich przedsiębiorców. W programie przewidziane jest jego spotkanie z premierem Narendrą Modim. W czasie wizyty odbędzie się także polsko-indyjskie forum biznesowe, na którym zostanie podjęty m.in. temat współpracy w górnictwie.
W składzie polskiej delegacji znajdą się również: wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, przedstawiciele administracji rządowej, organizacji biznesu oraz przedsiębiorstw.
Głównym celem wizyty jest udział w międzynarodowym forum gospodarczym Make in India Week w Mumbaju. W wydarzeniu, oprócz władz indyjskich pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego wezmą udział szefowie rządów innych państw oraz przedstawiciele sektora biznesowego z Indii, Europy, Ameryki i Azji.
Wizyta wicepremiera Glińskiego będzie okazją do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami. Ma być również sposobnością do nawiązania indywidualnych kontaktów z indyjskim rządem federalnym (szczególnie z premierem Modim) i rządami stanowymi oraz reprezentantami miejscowego biznesu. Gliński będzie zachęcał przedsiębiorców indyjskich do inwestowania w Polsce m.in. prezentując funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz inkubatorów innowacyjnych.
Podczas wizyty minister kultury odwiedzi także cmentarz katolicki św. Piotra w Mumbaju, gdzie złoży wieniec na grobie pierwszego Konsula Generalnego RP w Indiach, Eugeniusza Banasińskiego i jego małżonki - Kiry. Oboje w czasie II wojny światowej organizowali przyjmowanie uchodźców w Indiach oraz ewakuację Polaków ze Związku Radzieckiego.
Jak powiedział wiceminister Domagalski, wizyta to przede wszystkim wyjazd na konferencję Make in India.
- To taki standardowy projekt Indii związany z industrializacją tego kraju i największa impreza biznesowa (w Indiach) w tym roku. Dlatego nie może nas oczywiście zabraknąć. Jedziemy z silnym przedstawicielstwem polskich firm, a także silną reprezentacją naszej administracji publicznej - podkreślił.
Zaznaczył, że konferencja Make in India ma zachęcać zagraniczne firmy do inwestycji w bazę produkcyjną w Indiach. W misji wezmą udział przedstawiciele kilkudziesięciu polskich firm.
Domagalski dodał, że w Mumbaju odbędzie się też polsko-indyjskie forum biznesowe.
- Pan premier Gliński będzie miał możliwość porozmawiania z premierem Modim. Ja spotkam się z ministrem ds. węgla, bardzo ważnym dla nas partnerem ze względu na duże możliwości jakie widzimy w Indiach w przemyśle wydobywczym i górniczym - zaznaczył.
Jak podkreślił, w Indiach będą też przedstawiciele branży spożywczej.
- Mamy nadzieję, że ten rynek otworzy się jeszcze szerzej na polski przemysł spożywczy. Mamy również nadzieję, że znikną ostatnie bariery w imporcie z Polski jabłek, które mają wielkie szanse na odniesienie sukcesu w Indiach - zaznaczył Domagalski.
Jego zdaniem rynek tego azjatyckiego kraju jest obecnie największym perspektywicznym rynkiem na świecie jeśli chodzi o potencjał sprzedażowy jabłek.
- Są cały czas problemy proceduralne przy imporcie. Mamy nadzieję, że zrobimy postęp w tej sprawie - dodał wiceminister.
Polsko-indyjska wymiana handlowa w 2014 r. osiągnęła wartość prawie 2,3 mld dolarów, a za pierwszych jedenaście miesięcy 2015 r. - nieco ponad 2 mld dolarów (w tym polski import to ok. 1,6 mld dolarów, a eksport - ok. 400 mln dolarów).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.