Jak samodzielnie przeliczyć staż pracy górniczej? to tylko jedno z wielu pytań, które zadali Czytelnicy i Internauci podczas konsultacji z ekspertami chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W kolejnych dniach w portalu górniczym nettg.pl będziemy publikować kolejne tematy, które zostały poruszone w czasie konsultacji.
Chciałbym samodzielnie policzyć sobie staż pracy górniczej, posiadam sporo dniówek 1,8. W jaki sposób mam sobie przeliczyć te dniówki, żeby sprawdzić, czy mam już wystarczający staż pracy, aby przejść na emeryturę w wieku 50 lat?
Górnicza emerytura ze względu na wiek 50 lat przysługuje pracownikowi, który udowodni 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej, a w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej. Okres 15 lat dotyczy pracy liczonej pojedynczo, natomiast łączny okres 25 lat może uwzględniać w wyliczeniu okresy, które przy ustalaniu prawa do emerytury podlegają zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym. W wymiarze półtorakrotnym zalicza się:
- okresy pracy w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach, przy głębieniu szybów i robotach szybowych,
- w drużynach ratowniczych.
Z okresów pracy górniczej i równorzędnej odlicza się wszystkie okresy niezdolności do pracy w związku z chorobą przypadające po dniu 14 listopada 1991r., za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne.
Przykład:
Okres pracy - górnik pod ziemią: 01.09.1997r. - 31.10.2014r. = 17 lat, 2 miesiące, 0 dni.
W powyższym okresie górnik przepracował: 2120 dniówek przodkowych (półtorakrotnych)= 2120 : 22= 96 miesięcy : 12 = 8 lat i 8 dni (8 x 12 x 22 = 2112; 2120 - 2112 = 8)
Do odliczenia pozostają okresy niezdolności do pracy w związku z chorobą np. w ilości: 1 miesiąc i 15 dni.
Wyliczenie stażu pracy do uprawnień: z okresu pracy górniczej wynoszącego 17 lat i 2 miesiące, należy odliczyć okres niezdolności do pracy - 1 miesiąc i 15 dni, zatem pozostaje okres pracy górniczej: 17 lat, 0 miesięcy, 15 dni
Okres pracy wyrażony w dniówkach zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym: 8 lat, 0 miesięcy, 8 dni.
Po zsumowaniu otrzymujemy łączny okres pracy górniczej: 21 lat, 0 miesięcy, 23 dni.
Jakie warunki należy spełnić, żeby przeliczyć emeryturę zgodnie z art. 110 a Ustawy?
- Przeliczenie emerytury na podstawie art. 110a jest możliwe, gdy zostały spełnione łącznie następujące warunki:
- do ponownego obliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazano zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury i zostały uzyskane w okresie,
- kolejnych 10 lat kalendarzowych przypadających w ostatnich 20 latach kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru,
- dowolnie wybranych przez emeryta 20 lat kalendarzowych, w których podlegał on ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia o przeliczenie wysokości emerytury,
- nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru emerytury wskaźnik, podlega ograniczeniu do 250 proc.
W przypadku, gdy emeryt do wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru na podstawie art. 110a ustawy emerytalnej przedłożył wykaz zarobków, umożliwiający ustalenie podstawy wymiaru z różnych okresów (w których wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc.), a zarobki te zostały uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury, do przeliczenia podstawy wymiaru należy przyjąć:
- zarobki z okresu wskazanego we wniosku,
- a w razie braku takiego wskazania lub żądania wyboru wariantu najkorzystniejszego - należy wybrać zarobki z okresu, w którym wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest najniższy.
Przy przeliczaniu podstawy wymiaru muszą być uwzględnione zarobki uzyskane po przyznaniu emerytury. Przeliczenie podstawy wymiaru w myśl wskazanych zasad dotyczy wyłącznie emerytury i jest możliwe tylko 1 raz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak, tam jest błąd, po zsumowaniu wychodzi 25lat czyli może iść na emeryturę górniczą.
Zusowska matematyka?!!
Błąd jak byk ma być 25 lat zero miesięcy i 23 dni:)
mam to rozumieć tak że jak ktoś powiedzmy 15 lat temu miał 257% to teraz może sobie przeliczyć od nowa ?? i uzyskać te 7% ?
mino że mam wyższe wykształcenie nie rozumiem tego tekstu.....