We wtorek (9 lutego) ukonstytuowała się Rada Górnicza przy ministrze środowiska. Tworzy ją 25 ekspertów, naukowców i praktyków reprezentujących górnictwo podziemne, odkrywkowe i otworowe. Radą kieruje prof. Maria Ciechanowska, na co dzień kierująca krakowskim Instytutem Nafty i Gazu.
Rada, powołana na podstawie zarządzenia ministra środowiska, ma przedstawić propozycje środowiska dotyczące ewentualnych zmiana w Prawie geologicznym i górniczym. Do zadań Rady należy przygotowanie dla ministra środowiska opinii w sprawach działalności górniczej, w tym w szczególności dotyczących zagadnień prawnych, technologii eksploatacji kopalin zapewniających ograniczenie ich ujemnego wpływu na środowisko oraz zagadnień związanych z racjonalnym gospodarowaniem złożami kopalin.
- Rada skupia ekspertów, naukowców i praktyków. Do końca lutego członkowie rady prześlą do mnie propozycje takich zmian - wyjaśnia portalowi górniczemu nettg.pl dr Piotr Buchwald, wiceprzewodniczący nowego ciała konsultacyjnego przy ministrze środowiska. W marcu będziemy dyskutować o tych propozycjach. Sądzę, że nie będzie rewolucji w zmianach w prawie, ale raczej ewolucja. W pełnym składzie będziemy spotykać się raz na kwartał, częściej w zespołach roboczych. Powołaliśmy trzy takie zespoły - górnictwa podziemnego, kieruję nim, górnictwa odkrywkowego i górnictwa otworowego.
Praca będzie dotyczyła nie tylko Prawa geologicznego i górniczego (Pgg), ale także aktów wykonawczych do ustawy Pgg, czyli poszczególnych rozporządzeń. Jak wiadomo nie wszystkie rozporządzenia weszły do obowiązującego dziś Pgg.
- Dlatego w pierwszej kolejności będziemy starali się wskazać te projekty ewentualnych zmian w przepisach, które są dokuczliwe dla przedsiębiorców i które - bardzo mocno to podkreślam - nie obniżają w jakikolwiek bezpieczeństwa w górnictwie. Czy mamy rewolucji i zmienić całą ustawę? Czy też dokonać nowelizacji tych zapisów w ustawie, które tego by wymagały. Zobaczymy w marcu, ile ich będzie.
W spotkaniu ze strony Ministerstwa Środowiska uczestniczył wiceminister i główny geolog kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Które to już z kolei "ciało",skupiające kolejną rzeszę specjalistów, powołane dla ratowania polskiego przemysłu węglowego?
dr inż Piotr Buchwald to jeden z tych już nielicznych doskonałych fachowców znających się na górnictwie od a-z SZKODA TYLKO ZE przy obsadzie ministerialnych stanowisk nie wzięto tego pod uwagę.Zreszta zawsze tak jest ze stanowiska obejmują ludzie nie majacy pojęcia w tym naprawdę poważnym temacie