Od kiedy należy się wypłata emerytury i czy górnicy mają prawo do kolejnego świadczenia w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - te kwestie interesowały Czytelników i Internautów podczas konsultacji z ekspertami chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W kolejnych dniach w portalu górniczym nettg.pl będziemy publikować kolejne tematy, które zostały poruszone w czasie konsultacji.
Mam już przyznaną emeryturę górniczą i nadal pracuję. Będę zwolniony z kopalni z dniem 25.03.2016r. Od kiedy należy mi się wypłata emerytury?
Wypłata emerytury nastąpi od pierwszego dnia miesiąca, w którym ustała przyczyna zawieszenia jej wypłaty, tj. od dnia 01.03.2016r. pod warunkiem, iż świadectwo zwolnienia z pracy wraz z wnioskiem o podjęcie wypłaty przedłożone zostaną w ZUS w miesiącu marcu 2016 r.
Urodziłem się w 1954 r. i pobieram emeryturę górniczą od 2000 r. Czy mogę sprawdzić, czy przysługuje mi inna emerytura?
Może Pan wystąpić z wnioskiem o przyznanie kolejnej emerytury nie górniczej na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej w związku z ukończonym wiekiem 60 lat. Warunkiem przyznania takiej emerytury jest udokumentowanie na dzień 01.01.1999 roku co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Jeżeli spełnione zostaną te warunki, tak przyznana emerytura obliczona zostanie w 2 wariantach:
- według nowych zasad, tj. zgodnie z art. 26 ustawy. Emerytura ta stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia (kwota zwaloryzowana kapitału początkowego + kwota zwaloryzowanych składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego) przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę,
- w związku z osiągnięciem wieku uprawniającego do emerytury w 2014 roku emerytura zostanie obliczona w części tj. w 20 % wg tzw. starych zasad i w 80 % wg nowych zasad.
eżeli tak obliczona emerytura w 1 lub 2 wariancie byłaby niższa od emerytury górniczej, którą aktualnie Pan pobiera, to ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości.
Urodziłem się w październiku 1949 r. i pobieram emeryturę górniczą od 1999 r. Czy mam prawo do kolejnej emerytury w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego?
W myśl art.24, ust.1b ustawy emerytalnej ubezpieczonemu mężczyźnie urodzonemu w okresie od 1 października 1949 r. do 31 grudnia 1949 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku 65 lat i 8 miesięcy. Na Pana wniosek ZUS przyzna emeryturę, która zostanie obliczona wg nowych zasad. Wysokość tej emerytury to wynik podzielenia podstawy obliczenia ( kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego + kwota zwaloryzowanych składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego) przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę lub w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego - jeżeli jest to korzystniejsze. Jednakże należy podkreślić, iż przy obliczaniu takiej emerytury dla osoby, która pobrała emeryturę wcześniejszą, pomniejsza się jej podstawę obliczenia o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur. Po ustaleniu nowej emerytury ZUS będzie wypłacać świadczenie, które dla wnioskodawcy będzie wyższe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.