Zarząd województwa dolnośląskiego rozpoczyna konsultacje społeczne, których efektem będzie projekt uchwały antysmogowej. Powstanie on prawdopodobnie w czerwcu, a kompleksowe działania związane z poprawą jakości powietrza w regionie powinny zostać opracowane do końca roku.
W styczniu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zwrócił się do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego z prośbą o podjęcie przez sejmik województwa uchwały określającej wymagania emisyjne wobec instalacji domowych na terenie Aglomeracji Wrocławskiej.
Dutkiewicz argumentował, że uchwała jest konieczna ponieważ pomiary prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują na występowanie we Wrocławiu wysokich poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. - Przekraczane są poziomy dopuszczalne i docelowe pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu. Z przeprowadzonych analiz wynika, że przekroczenia 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 występują głównie w okresie grzewczym, tj. od października do marca. Związane jest to z faktem, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest wówczas emisja z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi - podkreślił Dutkiewicz.
Z apelem o projekt uchwały antysmogowej do władz województwa zwrócił się również prezydent Legnicy. - Również prezydenci i burmistrzowie innych miast dolnośląskich są zainteresowanie taką uchwałą. Dlatego chcemy by dotyczyła ona całego województwa, a nie tylko Wrocławia - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Według danych przedstawionych przez dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, dra Macieja Zatheya, we Wrocławiu w ciągu roku stężenie pyłów zwieszonych przekroczone jest średnio przez 80 dni. Podobnie jest w Legnicy. Z kolei w Nowej Rudzie, niewielkim mieście w powiecie kłodzkim, takie przekroczenia notowane są przez ponad 120 dni w roku. - To pokazuje, że problem zanieczyszczenie powietrza występuje w zasadzie w całym województwie i związany jest przede wszystkim z emisją z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi - mówił Zathey.
Przybylski poinformował, że w lutym i marcu rozwiązania, które mógłby się znaleźć w uchwale antysmogowej będą konsultowane z samorządami, zaś w kwietniu i w maju z mieszkańcami. - Następnie powstanie raport z rekomendacjami dla zarządu województwa, w oparciu o który opracujemy projekt uchwały - mówił Przybylski.
Marszałek poinformował, że w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Dolnego Śląska na walkę z zanieczyszczeniem powietrza przeznaczono 290 mln euro.
- O te pieniądze będą mogły ubiegać się samorządy, podobnie jak o fundusze, którymi dysponują Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - mówił marszałek.
Dodał jednak, że dla wdrożenia kompleksowych rozwiązań walki z zanieczyszczaniem powietrza potrzebne jest również wsparcie rządowe. - Konieczne są regulacje ustawowe choćby w kwestii certyfikowania jakości paliw i pieców. Na szczeblu rządowym powinien również powstać program finansowania walki ze smogiem - mówił Przybylski.
Pytany przez dziennikarzy o konkretne rozwiązania, które mogłyby się znaleźć w przygotowywanym przez zarząd województwa projekcie uchwały antysmogowej, Przybylski nie wykluczył, że wzorem mogą być rozwiązania przyjęte w Małopolsce. W połowie stycznia sejmik województwa małopolskiego przyjął nową uchwałę antysmogową dla Krakowa, która wprowadza w mieście całkowity zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów. Przepisy wejdą w życie od 1 września 2019 r. Uchwała przewiduje całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
"gosc" poczytaj dobrze Niemcy NIE ZAMYKAJĄ kopalń
Slusarz niemcy zamykaja kopalnie wiec nie bredz
Wreszcie coś się ruszyło. Mówimy stanowcze NIE wynglowi (mordercy 45 tyś poloków co rok).
Najlepiej sprowadzajmy węgiel z Niemiec węgiel" bez-smogowy" za euro a w Polsce likwidujmy kopalnie elektrownie i inne zakłady przemysłowe będzie czyste powietrze tylko czy zwykłych Polaków będzie na to sta