Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa wymieniło w piątek (29 stycznia) pięciu członków rady nadzorczej spółki. Rada liczy obecnie osiem osób - jednego członka może powołać jeszcze w odrębnym trybie Skarb Państwa.
Akcjonariusze PKN Orlen odwołali z rady nadzorczej jej wiceprzewodniczącego Leszka Pawłowicza, a także sekretarza Adama Ambrozika oraz Cezarego Banasińskiego, Grzegorza Borowca i Cezarego Możeńskiego.
Do rady nadzorczej powołano Adriana Dworzyńskiego - radcę prawnego, byłego pracownika Polkomtelu i Kancelarii Prezydenta RP (2006-07), którego kandydaturę zgłosiło Nationale-Nederlanden OFE, a także zgłoszonych przez Skarb Państwa: Mateusza Bochacika - adwokata, Agnieszkę Krzętowską - wykładowcę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku, Remigiusza Nowakowskiego - prezesa Tauron Polska Energia i Arkadiusza Siwko - prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Z wcześniejszego składu rady pozostali w niej: Angelina Sarota - przewodnicząca (w radzie od 2008 r., a od 2013 r. jej przewodnicząca), Artur Gabor oraz Radosław Kwaśnicki.
NWZ PKN Orlen z jednym punktem w porządku obrad - zmiany w radzie nadzorczej płockiego koncernu zwołano na wniosek Skarbu Państwa, będącego największym akcjonariuszem tej strategicznej spółki paliwowej; zwołanie posiedzenia resort Skarbu Państwa uzasadnił "koniecznością wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad działalnością spółki".
Zgodnie ze statutem płockiego koncernu rada nadzorcza może liczyć tam od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć i odwołać Minister Skarbu Państwa, który nie musi w tej sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy. Jeszcze przed zmianami w składzie rady nadzorczej akcjonariusze spółki na wniosek Skarbu Państwa ustalili w piątek, że rada będzie miała docelowo pełen skład, czyli właśnie 9 członków.
Wśród pięciu powołanych przez NWZ PKN Orlen członków rady nadzorczej znalazł się ponownie Remigiusz Nowakowski - w radzie zasiadał on od 23 listopada 2015 r. do czwartku. O jego powołaniu i odwołaniu, zgodnie z przewidzianymi statutem spółki uprawnieniami, decydował Minister Skarbu Państwa. W innym już trybie, podczas piątkowych obrad akcjonariuszy płockiego koncernu, Skarb Państwa przedstawił kandydaturę Nowakowskiego na członka rady nadzorczej, która ostatecznie została przegłosowana.
W mediach, ale też w samym PKN Orlen, spekuluje się, że zmiany w tamtejszej radzie nadzorczej mogą być wstępem do zmian kadrowych w pięcioosobowym zarządzie spółki. Pojawiają się też głosy, że ze względu na dobre wyniki finansowe płockiego koncernu i zaawansowane strategiczne inwestycje, np. energetyczne, ewentualne zmiany personalne w zarządzie mogą okazać się niewielkie i nastąpić nieco później.
W połowie grudnia 2015 r. rada nadzorcza PKN Orlen odwołała z zarządu ówczesnego prezesa Jacka Krawca i jednocześnie powołała na to stanowisko Wojciecha Jasińskiego, wieloletniego posła PiS, b. ministra Skarbu Państwa (2006-07). Po tej zmianie w zarządzie pozostali: Sławomir Jędrzejczyk - wiceprezes płockiego koncernu ds. finansowych oraz członkowie - odpowiedzialny za rozwój i energetykę Piotr Chełmiński, Krystian Pater - odpowiadający za produkcję oraz Marek Podstawa - nadzorujący sprzedaż.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.