W czwartek (28 stycznia) w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie po raz drugi spotykali się uczestnicy projektu "Świat po drugiej stronie muru". Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Projekt dla V i VI klas szkół podstawowych "Świat po drugiej stronie muru" (uczestniczy w nim 9 szkół podstawowych z Będzina, Katowic, Lublińca, Siemianowic Śl. i Tychów) realizowany jest przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach oraz Szkołę Podstawową nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Będzinie.
Zainteresowane zespoły poszerzają swoją wiedzę o kulturze żydowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz zapoznają się z polityką antyżydowską prowadzoną przez III Rzeszę. Celem projektu będzie stworzenie opowiadania lub komiksu przedstawiającego losy żydowskiego dziecka podczas II wojny światowej. W trakcie trwania przedsięwzięcia szkoły zobowiązane będą jednocześnie do przeprowadzenia szeregu lekcji związanego z kulturą żydowską, uczestniczenia w warsztatach oraz odwiedzenia miejsca związanego z ludnością żydowską.
W parogodzinnym spotkaniu przeprowadzono m.in. wideokonferencję z przyrodnią siostrą Rutki Laskier - Zahavą Scherz. Laskier - wyjaśnijmy niezorientowanym - zwana często polską Anną Frank, była Żydówką, która napisała pamiętnik opisujący życie w będzińskim getcie. Rutka Laskier wraz z rodziną została deportowana z będzińskiego getta w sierpniu 1943 r. i przewieziona do KL Auschwitz-Birkenau.
Rutka ukryła zielony, 60-kartkowy zeszyt w linie pod schodami domu, w którym mieszkała w Będzinie. Miejsce na schowek wskazała jej była właścicielka, doglądająca czasem stanu lokalu, po likwidacji getta w 1943 r. i powrocie do mieszkania odnalazła pamiętnik, ale ujawniła go światu dopiero po 63 latach. Z pomocą Adama Szydłowskiego, prezesa Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej przekazała go do druku. Książka wydana nakładem Dziennika Zachodniego szybko stała się sensacją.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, to święto uchwalone 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holocaustu jako wydarzenia historycznego. Obchodzi się je 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.