Jak co roku Ruch Autonomii Śląska organizuje "Marsz Pamięci o Zgodzie". Marsz wyruszy w sobotę (30 stycznia) z katowickiego Placu Wolności o godzinie 12:00 i przejdzie trasę pod bramę b. obozu Zgoda w Świętochłowicach.
Część represjonowanych 71 lat temu była pędzona właśnie tą 10-kilometrową trasą z Katowic do obozu Zgoda. RAŚ marszami ku pamięci chce upamiętnić ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku - zamordowanych, wywiezionych do ZSRR, uwięzionych w obozach przez polski komunistyczny aparat bezpieczeństwa.
"Ruch Autonomii Śląska wpadł na pomysł zorganizowania marszu, którego uczestnicy pokonaliby dokładnie tą samą trasę, którą przebyło pod koniec stycznia 1945 roku kilkuset Ślązaków, pędzonych w nieludzkich warunkach przez radzieckich żołnierzy do obozu na Zgodzie w Świętochłowicach. Choć tym razem warunki marszu były nieporównywalnie lepsze, to jednak uczczenie pamięci ofiar wymagało pewnego wysiłku: uczestnicy musieli pokonać pieszo 10 kilometrów ulicami Katowic, Chorzowa oraz Świętochłowic przy padającym śniegu i mrozieˮ - napisano w 2009 r. w "Jaskółceˮ, periodyku RAŚ.
Obóz w Świętochłowicach-Zgodzie w czasie wojny był filią KL Auschwitz i w nazistowskiej nomenklaturze występował jako Auschwitz-Eintrachthuette.
Po Niemcach pozostało podwójne ogrodzenie z drutu kolczastego pod napięciem, wieże strażnicze, baraki dla więźniów oraz budynek dla personelu. Jeszcze w lutym 1945 r. skierowano do obozu pierwsze osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy urzędów bezpieczeństwa, milicji oraz NKWD.
Już w lutym 1945 zaczął funkcjonować Obóz Pracy Świętochłowice-Zgoda. Obóz podlegał Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Stan obozu przewidzianego na 1500 więźniów, wynosił 2500-2700 osób - napisał we wrześniu 1945 r. naczelnik obozu Salomon Morel, tłumacząc przyczyny wybuchu epidemii tyfusu. Z niespełna 6000 osób w ciągu ok. 300 dni istnienia obozu zmarło co najmniej 1855 - podaje Instytut Pamięci Narodowej.
Wśród więźniów obozu przytłaczającą większość stanowili Ślązacy oraz obywatele III Rzeszy ( Reichsdeutsche). Osadzeni byli tam także Polacy z tzw. centralnej Polski oraz co najmniej 38 obcokrajowców (Austriacy, Belg, Rumuni, Czesi, Francuzi, Jugosłowianie).
Obóz Pracy Świętochłowice-Zgoda zlikwidowano w listopadzie 1945 r. Obozy pracy przymusowej zlikwidowano w PRL ostatecznie w 1954 r.
Więcej o Obozie Pracy Świętochłowice-Zgoda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK