Mocny, dyskusyjny i ciekawy materiał "Węgiel i wpływy Rosjiˮ zamieszcza na swych łamach wtorkowa (12 stycznia) Rzeczpospolita. Autor Grzegorz Wiśniewski uważa, że dekarbonizacja forsowana przez Komisję Europejską może być narzędziem podniesienia suwerenności Polski poprzez osłabienie wpływu polityki Rosji.
Autor był dyrektorem (1997-2005) Centrum Komisji Europejskiej ds. Odnawialnych Źródeł Energii i przewodniczącym (2008-2009) Grupy Refleksyjnej Komisji Europejskiej ds. Zrównoważonej Energetyki; jest obecnie członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP.
Grzegorz Wiśniewski w dużym, całokolumnowym artykule stwierdza między innymi:
"Priorytetem polityki rosyjskiej jest osłabienie UE jako struktury, której jedność utrudnia realizację cełów gospdoarczych i politycznych Rosji, w tym osłabienienie Polski jako członka UE. Doskonałym narzędziem do realizacji tej polityki jest forsowanie poglądu o roli węgla jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pozwala to konfliktować Polskę z Komisją Europejską w obszarze polityki klimatycznej oraz kształtować obraz Polski w oczach europejskiej opinii publicznej jako partnera zacofanego i niesolidarnego...ˮ.
Nie trzeba przypominać, że politykę niezależności energetycznej oparte na krajowych zasobach węgla kamiennego lansuje nie tylko rząd PiS, ale i każdy, który przed nim był. Ten fakt w związku z powyższym cytatem może skłonić do postawienia tezy o tym, że rządy RP działają na... niekorzyść państwa.
Dodajmy, że artykuł "Węgiel i wpływy Rosjiˮ jego autor kończy stwierdzeniem:
"Węglowe zasoby wytwórcze powinny pomóc w przejściu do nowej energetyki i nie powinny być pretekstem do spowolnienia kraju i stopniowej, ale nieuchronnej utraty bezpieczeństwa energetycznegoˮ.
Więcej: Rzeczpospolita.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.