We wtorek (11 stycznia) na drugie spotkanie Klubu Debat Historycznych - Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika "Przystanek Historia" (Katowice, ul. św. Jana 10, III piętro).
Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie umiejętności w wystąpieniach publicznych oraz pogłębianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Do udziału w debatach zapraszamy: uczniów, studentów, lubiących debatować, chcących nauczyć się występować, interesujących się historią Polski. Tematem wtorkowej debaty jest "Walka zbrojna była najskuteczniejszą metodą kształtowania granic Polski po zakończeniu I wojny światowejˮ.
Gdy komuś bliżej do Sosnowca, to IPN zaprasza - również we wtorek (11 stycznia) - na pierwsze regionalne spotkania z kulturą i historią Żydów zagłębiowskich w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki (ul. Zamkowa 2) w Sosnowcu. Jest to cykl spotkań z literaturą żydowską związaną z Zagłębiem Dąbrowskim. Każde ze spotkań opatrzone będzie komentarzem historycznym, literaturoznawczym i społecznym, które zaprezentują dr Aleksandra Namysło z IPN, dr hab. Marta Tomczok z Uniwersytetu Śląskiego oraz zaproszeni goście. Specjaliści w sposób wszechstronny i wyczerpujący ukażą wybrane zagadnienie lub przedstawią wybraną postać.
Przypominamy, że jeszcze do 29 stycznia będzie można zobaczyć w "Przystanku Historiaˮ wystawę "Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci". Historie oraz wspomnienia osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej, a dziś żyją na terenie Polski, stały się inspiracją i kanwą wyjątkowej wystawy przedstawiającej losy byłych żołnierzy Wehrmachtu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.