Ugaszono pożar endogeniczny, który z 5 na 6 stycznia wybuchł w kopalni Halemba-Wirek (Ruda Śląska).
10 stycznia po przeprowadzonej penetracji strefy zagrożenia kierownik akcji ogłosił zakończenie akcji ratowniczej. Dalsze działania związane z likwidacją zagrożenia prowadzone są na zasadach prac profilaktycznych. Nadzór nad akcją sprawował Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, przy współudziale Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Pożar endogeniczny, czyli nagły wzrost stężenia niebezpiecznych gazów wystąpił 1030 m pod ziemią na pokładzie 502. Z rejonu zagrożenia ewakuowano 40 górników.
Pożar endogeniczny to naturalne zjawisko występujące w kopalniach, którego przyczyną jest utlenianie węgla. wskutek czego dochodzi do samozapalenia się węgla. Do powstania pożaru konieczne jest ciało palne, temperatura i tlen. Zapobieganie powstaniu lub gaszenie pożaru polega na usunięciu jednego z tych trzech czynników: pożar zostanie ugaszony, jeżeli usunie się ciało palne, odetnie dopływ powietrza lub odbierze ciepło pożarowi.
Podziemne pożary stwarzają duże zagrożenie dla zatrudnionych pod ziemią ludzi nie tylko z powodu temperatury, ale głównie za przyczyną tworzenia się tlenku węgla i dwutlenek węgla. Obok zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego pożary powodują bardzo duże straty ekonomiczne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.