W kopalni Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice działa już kompleks nowych obiektów przy szybie VI. W jego skład wchodzą stacja wentylatorów głównych, rozdzielnia zasilająca oraz budynek nadszybia. Inwestycję udało się zrealizować zgodnie z założonym harmonogramem, pomimo znacznego obniżenia poziomu nakładów inwestycyjnych, podyktowanego dekoniunkturą na światowych rynkach węgla.
Nowa stacja wyposażona jest w trzy niezależne wentylatory promieniowe o średnicy wirnika 3,4 m, które pracują parami w ruchu ciągłym, zapewniając maksymalną wydajność 23 000 m sześc. powietrza na minutę. Trzeci wentylator stanowi rezerwę ruchową. Stacja aż trzykrotnie przewyższa wydajność tej, która funkcjonowała dotychczas, i jest w pełni zautomatyzowana.
- Rozwiązania technologiczne umożliwiają sterowanie stacją bezpośrednio z miejsca obsługi, jak również z miejsc zlokalizowanych na terenie kopalni. Ponadto praca stacji jest na bieżąco monitorowana, a wszystkie dane dotyczące jej funkcjonowania przesyłane są bezpośrednio do wybranych stanowisk w kopalni i automatycznie archiwizowane na serwerze. Dzięki inwestycji ilość powietrza w rejonach ścian i przodków wzrosła nawet dwukrotnie, poprawiając komfort i bezpieczeństwo pracy górników. Problem przewietrzania kopalni został tym samym rozwiązany na kilkadziesiąt lat - wyjaśnia Bogdan Jureczko, główny inżynier przygotowania produkcji, inwestycji i rozwoju w kopalni Knurów-Szczygłowice.
Warto dodać, że nowa stacja została zaprojektowana przy uwzględnieniu potrzeb wentylacyjnych obu ruchów kopalni. Trzy sekcje wentylatorów zlokalizowano w oddzielnych pomieszczeniach, przedzielonych drzwiami wahadłowymi o dużej odporności ogniowej.
- Dysponujemy obecnie najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Wentylatory wytwarzają podciśnienie i odpompowują zużyte powietrze z wyrobisk. Niwelowane jest tym samym zagrożenie metanowe, które szczególnie nam doskwiera, a przy okazji znacznej poprawie ulegają warunki klimatyczne panujące w wyrobiskach. Przykładem innowacyjnego rozwiązania jest z kolei wykorzystanie ciepła odzyskanego z powietrza do ogrzewania pomieszczeń stacji - opisuje Bogdan Jureczko.
Nowe wentylatory, maszyny, urządzenia oraz instalacje elektroenergetyczne spowodowały konieczność wybudowania nowej rozdzielni średniego napięcia. Na podkreślenie zasługuje ponadto fakt, że kompleks budynków zaprojektowano wyjątkowo ciekawie pod względem architektonicznym, co w dzisiejszych czasach jest prawdziwą rzadkością, zwłaszcza w odniesieniu do górniczych obiektów przemysłowych.
W dziedzinie wdrażania i realizacji nowych inwestycji kopalnia Knurów-Szczygłowice przejawia w ostatnich latach sporą aktywność. Największą z nich był most na rzece Bierawce, wybudowany w miejscu uszkodzonego. Pozwoli to na wznowienie eksploatacji w partii centralnej złoża w ruchu Szczygłowice już połowie 2016 r. Zalega tam ok. 14 mln t węgla koksowego. Z innych inwestycji wymienić należy przebudowę i modernizację szybu Foch II w ruchu Knurów, drążenie wyrobiska łączącego oba ruchy oraz budowę łaźni górniczej również w ruchu Knurów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W wentylacji noszą brązowe hełmy.
apropos wentylacji moj 5 letni kuzyn pytal sie mnie ostatnio jakie sa chelmy w wentylacji a ja nie wiem bo robie na powierzchni mozecie mi odpowiedziec z gory dzieki
Ciągnie aż za bardzo ;-) Normy zapewne przekroczone .
...robia na tej grubie i normalnie masakra, zjedzie sie na doł to luft na przekopie ciśnie do roboty jak %$*j, a na wyjazd zajść nie idzie, bo luft pod prond !