Towarzystwo Finansowe Silesia nie przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej (KW) - jak planował poprzedni rząd - będzie natomiast jednym z akcjonariuszy Nowej Kompanii Węglowej (NKW) - poinformował w piątek (18 grudnia) w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Przejęty 30 września br. przez rząd Ewy Kopacz plan dla górnictwa przewidywał, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń KW, co miało dać podstawę do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego oraz być pierwszym krokiem do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
- Silesia będzie jednym z akcjonariuszy tej spółki (NKW - PAP). Od modelu, w którym Silesia przejmuje wszystko, zdecydowaliśmy się odejść i wrócić do szerokiego modelu kapitałowego, jeśli chodzi o budowę NKW - powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej.
Wiceminister Kowalczyk wyjaśnił, że zgoda poprzedniego rządu na wniesienie akcji KW do TF Silesia nie oznaczała administracyjnej decyzji, że do tego dojdzie.
- Odchodzimy od tej koncepcji. Będzie struktura kapitałowa nowej spółki, wielu inwestorów, TF Silesia może być również jednym z wielu akcjonariuszy, ale na pewno bardzo mniejszościowym - powiedział Kowalczyk.
Minister Tchórzewski podkreślił, że w procesie tworzenia NKW kluczowy jest czas.
- Odłożenie powstania NKW prawie o rok powoduje, że koszty tego będą dużo większe, ale myślę, że z tymi problemami sobie poradzimy - wskazał.
Choć plany rządu mówią o powołaniu NKW do końca I półrocza, Tchórzewski chce, by NKW powstała do końca I kwartału przyszłego roku. Do nowej spółki ma wejść 11 kopalń KW, tak jak pierwotnie zakładano. Ostatnio pojawiły się informacje, że ma to być tylko 7 kopalń.
- Nie będziemy czynili klasyfikowania. Szanse mają wszyscy.
Szef resortu energii podkreślił, że aby proces restrukturyzacji KW się powiódł, potrzeba "głębokiego zaangażowania finansowego inwestorów". Chodzi o to, by Kompania mimo niskich cen węgla nie przynosiła strat i w dalszej perspektywie miała środki finansowe na obsługę zadłużenia.
- Nadzieja, powiem wyraźnie - nadzieja, a nie pewność - na to jest - oświadczył.
Według zapewnień Tchórzewskiego rozmowy dają nadzieję na zamknięcie modelu finansowego NKW. Nie chodzi o uzyskanie środków na spłatę długów, ale na inwestycje, bez których większość kopalń musiałaby wkrótce zakończyć działalność.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak, wymiana wszystkich dyrektorów i kierowników działów jest OBOWIĄZKOWA.
na kopalniach musi nastĄpiĆ wymiana od dyrektorÓw po zwiĄzkowcÓw na nowych bo inaczej to padnie te stare wygi w zwiĄzkach siĘ cieszĄ Że nikt ich nie rusza jak pis z nimi nie zrobi porzĄdku to oni to rozgrabiĄ
Taras nie mam lepszego kandydata obecnie bezrobotny bo wyrzucili go z taurona mowa o zagórowskim który pogrążył JSW
Wyborcy PIS czekają, kiedy pan minister zatrudni wybitnego prezesa Tarasa?:D
Proszę napisać ,czy KW wywiąże się z zobowiązania o wypłacie zaległego deputatu węglowego dla emerytów za 2014 rok? Pytają o to setki emerytów!
"Głębokie zaangażowanie finansowe" zmniejszy się od razu o 50%, kiedy tylko usuniecie dyrekcje i kierowników działów z nadania PSL i PO.
Nowa Kompania Węglowa będzie spółką akcyjną?? dobrze mysle?