Dla osiemdziesięciu dziennikarzy telewizyjnych i prasy lokalnej z całej Polski sobota, 12 grudnia br., upłynęła pod znakiem zaskoczeń. Przyjechali do gościnnego Zabrza, aby nieco poznać górnictwo i jego tradycje, posmakować śląskich zwyczajów. W niedzielę wyjechali pełni wrażeń i oczarowani naszym regionem, z trochę naruszonym stereotypem widzenia Górnego Śląska, kopalń i górników.
Pretekstem do wizyty przedstawicieli mediów z różnych stron kraju była konferencja "Rozwój turystyki industrialnej jako szansa na zachowanie spójności społecznej w czasie restrukturyzacji przemysłu wydobywczego" oraz druga Dziennikarska Barbórka. Pod tytułem konferencji kryło się przybliżenie gościom przekształceń w górnictwie węgla kamiennego i pokazanie, że w stare kopalniane obiekty można tchnąc nowe życie.
Już samo miejsce obrad było świadectwem takich dokonań - szyb Maciej, który został wzorcowo zrewitalizowany. O tym jak dawny szyb kopalni Concordia, a później Pstrowski stał się studnią głębinową, a obiekty naziemne wraz z otoczeniem atrakcją na Szlaku Zabytków Techniki opowiadał Zbigniew Barecki, prezes firmy Demex, która tych przekształceń dokonała.
Inne zabrzańskie perły turystyczne przedstawił dziennikarzom Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego. Kopalnia Guido, Sztolnia Królowej Luizy składająca się z wyrobisk kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz samo Muzeum przy ul. 3 Maja stały się miejscami, gdzie - jak to ujął Andrzej Mitek - "wydobywa się atrakcje".
O tym, że podziemne trasy turystyczne muszą być dla zwiedzających nie tylko atrakcyjne, ale i bezpieczne mówiła Jolanta Talarczyk, rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego. Podkreśliła, że nad bezpieczeństwem czuwają nie tylko organizatorzy zwiedzania, ale także nadzór górniczy kontrolujący przestrzeganie Prawa geologicznego i górniczego.
Mundur górniczy od podszewki prześwietliła Gabriela Pudlo-Chojnacka, prezes firmy Poch. Opowiedziała o górniczych symbolach i ich znaczeniu. Przedstawiła także meandry powstania pierwszej w Polsce prywatnej kopalni SILTECH.
Zaprezentowano także film "Zabrze w sercu Śląska" oraz wystawę autorstwa Anny Kowalczyk "Mężczyźni z węgla".
Później dziennikarze zjechali na dół, co prawda tylko w kopalni zabytkowej Guido, ale i tak emocji było wiele i sposobności do zrobienia zdjęć po ziemią i "rzucenia" ich na Facebooka.
A wieczorem w niedawno zrewitalizowanej Łaźni Łańcuszkowej odbyła się Karczma Piwna, wprawdzie "dziurawa", jak to określiło Wysokie, a w Sprawach Piwnych Nigdy Nieomylne Prezydium, ale nie mniej ze wszystkimi jej atrybutami, szykanami i przywilejami. W pierwszych minutach jej trwania niebywali na takich imprezach dziennikarze i dziennikarki byli trochę zszokowani, a nawet przestraszeni. Z upływem czasu tak się rozkręcili - i nie było to związane z ilością wypitych kufli piwa - że z żalem ją kończyli wyznając, że tak wspaniale się nigdy jeszcze się nie bawili.
Nim rozbrzmiała pieśń "Wstępuj, wstępuj prezesie mój" odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Kilofków dla dziennikarzy, którzy przyczynili się do pokazywania w sposób przystępny skomplikowanych procesów gospodarczych. Wśród wyróżnionych - Moniki Krasińskiej (Polskie Radio Katowice), Marii Trepińskiej (Forbes), Pawła Gregorowicza (TVP Lublin) znalazł się redaktor naczelny Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl Krystian Krawczyk.
- Ta nagroda szczególnie cieszy, gdyż został przyznana przez kolegów dziennikarzy, którzy na świat patrzą szczególnie krytycznym okiem i nie są skorzy do pochwał - stwierdził red. Krawczyk. - Dlatego ich przychylna ocena Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl ma dla mnie dużą wartość.
Na wielkie uznanie zasługują pomysłodawcy i perfekcyjni organizatorzy konferencji i Dziennikarskiej Barbórki - Justyna i Przemek Adamscy. Udaje się im bowiem popularyzować Śląsk i górnictwo, przełamując stereotypowe widzenie u ludzi, którzy kształtują opinię publiczną.
Cenne jest również to, że sponsorzy tego wydarzenia dostrzegają potrzebę pokazywania dokonań regionu i górniczej tradycji.
W galerii: Konferencja i II Dziennikarska Barbórka (Zdjęcia: Grzegorz Słowiński).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Folksdojcz, po pierwsze - Wikipedii pisze się przez dwa "ii" po drugie - w tej Wikipedii - przez dwa "ii" - jest również forma folksdojcz. Jeżeli chcesz innych pouczać, to się wpierw sam naucz :)
...zerknij do Wikipedi: VOLKSDEUTSCHE... (jest również w języku polskim)... potem pisz...
Folkdsdojczu powtarzasz się, wymyśl coś nowego :)
"ślązak" z... Małopolski? Czyli GOROL
Ty folksdojczu znowu znowu swoje. Ciągle nie możesz zapomnieć,że czas nadludzi już się skończył, bo wojnę przegraliście. Te swoje pouczenia zachowaj dla muslimów, póki jeszcze ci gardła nie podcięli.
Na takie uroczystości należy (z greczności) zaprosić potomków właścicieli i budowniczych tej kopalni: przedsawiciela/i rodziny von Donersmarck np. Pan Florana Henckel von Donnersmarcka,który otrzymał za film "Das Leben der Anderen" ("Zycie innych")...nawet gdyby omówił to jest właścwy gest...
Ja mam prawie 25lat gruby a takiego kilofka nie dostałem ,wiecie może dlaczego?