- Optowałbym za tym, żeby podatek od kopalin był uzależniony od światowych cen surowców. W sytuacji wysokich cen i wysokich zysków podatek od kopalin mógłby być wyższy, a w sytuacji bardzo niskich cen, również podatek byłby odpowiednio niższy, spłaszczony - stwierdził wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki z rozmowie z PAP.
Szef resortu dodał, że są na razie " konstrukcje teoretyczne, ponieważ dyskusja nad tym dopiero zostanie rozpoczęta i nie ma jeszcze żadnych przesadzających decyzji".
Wicepremier Morawiecki odniósł się także do wsparcia eksportu i stworzenia agencji jego wspierania.
- Chciałbym stosunkowo szybko przystąpić do analizy wszystkich instrumentów wsparcia eksportu. Mamy ich kilka, na przykład KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych - PAP), której zasięg działania nie jest jednak zbyt szeroki. Zależy mi na tym, żeby skonstruować agencję wspierania eksportu z prawdziwego zdarzenia. Taką, jaka funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej. Chcemy wykorzystać ich doświadczenia - powiedział.
- Dobra współpraca z bankami komercyjnymi i "trade finance" (finansowanie i obsługa transakcji handlowych) są potencjalnym źródłem dużych sukcesów eksportowych. W kontekście wspierania eksportu nie chodzi jednak tylko o "trade finance" i wykorzystanie siły banków komercyjnych, ale też o odpowiednią politykę informacyjną - dodał.
- Przez tę politykę rozumiem pozyskiwanie przez WPHI (Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych informacji o kontraktach w innych krajach, o realizowanych tam programach inwestycyjnych, w których polskie firmy mogłyby partycypować, jak również rozpowszechnianie informacji o potencjale eksportowym polskich firm. To jest bardzo ważne - powiedział Morawiecki.
Wskazał też, że w skład agencji wspierania eksportu mogą wejść instytucje funkcjonujące już na tym polu obecnie.
- Myślę, że KUKE będzie częścią nowej agencji. Pewne doświadczenia zebrała też instytucja, jaką są "Polskie Inwestycje Rozwojowe". Doświadczenia te powinny być wykorzystane i zdecydowanie rozwinięte. Chcemy też odwołać się do dobrych doświadczeń BGK, Agencji Rozwoju Przemysłu czy chociażby Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Trzeba wykorzystać te instytucje, wzmacniając ich kompetencje i funkcje - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.