REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
26 listopada 2015 10:04 Trybuna Górnicza : : autor: Krystian Krawczyk 3.5 tys. odsłon

Innowacyjność, czyli rozwój i efektywność

Wdrożenie wszystkich pomysłów, nad którymi od lat pracujemy i dyskutujemy - my, kadra LW Bogdanka SA, wspólnie z naukowcami z Krakowa, ma doprowadzić w niedalekiej przyszłości do tego, że nasza lubelska kopalnia zasłuży na miano inteligentnej - zapowiada Zbigniew Stopa
fot: Jarosław Galusek/ARC

Wśród wprowadzanych przez nas rozwiązań są takie, które jeszcze nie były wykorzystywane zarówno w polskim, jak i światowym górnictwie - zauważa w rozmowie z Trybuną Górniczą Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.

Bogdanka deklaruje, że będzie budować inteligentną kopalnię. Co się za tym kryje?
Pod tym pojęciem kryje się kilka elementów. Do spółek węglowych wkracza wiele ciekawych, innowacyjnych rozwiązań informatycznych. W Bogdance rozpoczęliśmy proces ich wdrażania już jakiś czas temu. Obecnie, w myśl nowej strategii,jest on kontynuowany,poprzez dalszy rozwój systemu zarządzania gospodarką złoża oraz informatyzację i automatyzację ciągu produkcyjnego.

Jak to strategiczne założenie zostanie przełożone na codzienną praktykę?
Mówiąc w skrócie - chcemy zbudować zintegrowany system IT, wspomagający zarządzanie całą kopalnią. Dysponujemy już jedynym w polskim górnictwie węgla kamiennego cyfrowym modelem złoża i cyfrową mapą wyrobisk górniczych. Tworzymy ponadto mapę obiektową infrastruktury dołowej. To wszystko pozwoli nam m.in. prognozować jakość wydobywanego węgla oraz w pełni monitorować sytuację w kopalni. Chcemy np. wiedzieć, gdzie znajdują się wszyscy pracownicy i czy nie pojawiają się zagrożenia górnicze. A jeżeli się pojawią, wtedy dzięki nowemu systemowi będziemy mogli przyspieszyć ewakuację górników z zagrożonego obszaru. Pragniemy również monitorować pracę podziemnych urządzeń - system będzie na bieżąco informował o ich wykorzystaniu, zużyciu i koniecznych naprawach.

Czy rozwiązania, po które sięgają górnicy z Bogdanki, są już stosowane w kopalniach innych państw?
Wśród wprowadzanych przez nas rozwiązań są takie, które jeszcze nie były wykorzystywane zarówno w polskim, jak i światowym górnictwie. Myślę tu o wdrażanej u nas aktualnie mapie obiektowej wyrobisk górniczych i infrastruktury dołowej. Z tego, co mi wiadomo, w wielu przedsiębiorstwach wydobywczych na świecie się o tym mówi, ale tylko my wdrażamy to rozwiązanie w takiej skali w ruchu podziemnego zakładu górniczego. Oczywiście długa droga jeszcze przed nami. Docelowo pragnąłbym, aby w naszej inteligentnej kopalni funkcjonował w pełni dojrzały System Zarządzania Infrastrukturą Przestrzenną. Będę o tym mówił 11 grudnia, podczas naszego jubileuszowego seminarium w Akademii Górniczo-Hutniczej. Zespół naszego partnera naukowego, złożony z młodych i ambitnych pracowników krakowskiej AGH i Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN z Krakowa, realizuje z nami szereg działań innowacyjnych. Przyświeca im idea budowy nowoczesnego, bezpiecznego i przyjaznego środowisku zakładu górniczego.

A czym dla pan jest inteligentna kopalnia?
Wdrożenie wszystkich pomysłów, nad którymi od lat pracujemy i dyskutujemy - my, kadra LW Bogdanka SA, wspólnie z naukowcami z Krakowa, ma doprowadzić w niedalekiej przyszłości do tego, że nasza lubelska kopalnia zasłuży na miano inteligentnej. Przez inteligentną rozumiem taką kopalnię, w której w optymalny sposób będą wykorzystywane rozwiązania podnoszące efektywność wydobycia, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi pracujących pod ziemią i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Górnictwo znajduje się w kleszczach kryzysu. Spadające ceny węgla, rosnące zwały przy kopalniach i elektrowniach, a pan mówi o inwestowaniu w środowisko i rozwoju innowacyjności...
Sytuacja na rynku węgla jest obecnie rzeczywiście trudna. Jednak Bogdanka radzi sobie nie najgorzej. Dzieje się tak dlatego, że już wiele lat temu postawiliśmy na ciągłą poprawę efektywności i obniżkę kosztów, a ok. 60 proc. produkcji sprzedajemy w ramach umów długofalowych. Jeśli chodzi zaś o inwestowanie w ochronę środowiska w dobie kryzysu, to uważamy, że do tej kwestii należy podchodzić długoterminowo i nie uzależniać planów w tym zakresie od zmian koniunktury. Dlatego realizacja projektów z zakresu ochrony środowiska to jeden z integralnych elementów naszej strategii. Jest to tym ważniejsze, że cała infrastruktura kopalni oraz obszar górniczy Puchaczów V otoczone są terenami chronionymi i rozumiemy odpowiedzialność, która się z tym wiąże. Naszym priorytetem z zakresu ochrony środowiska jest długofalowy program odzysku i zagospodarowania odpadów wydobywczych. Wiąże się to z badaniami nad coraz to nowymi metodami zagospodarowania odpadów górniczych oraz z bieżącym ich wykorzystaniem do różnych celów - zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnym.

Każda działalność górnicza jest zawsze związana z ingerencją w naturalne środowisko i przekształceniami krajobrazu...
Tak i dlatego drugim, równie istotnym zagadnieniem jest funkcjonowanie kopalni w jak największej symbiozie ze społecznościami lokalnymi. Pragnę, aby nasza polityka ekologiczna skupiała się na dbałości o minimalizację oddziaływania kopalni na środowisko oraz poprawie walorów estetyczno-krajobrazowych otoczenia naszego zakładu oraz terenów poprzemysłowych. Efekty już dziś można zobaczyć na własne oczy. Osiągnęliśmy je dzięki wieloletnim nakładom finansowym na prace związane z rekultywacją i zagospodarowaniem tych terenów, jak również zastosowaniu urządzeń ograniczających emisje zanieczyszczeń do środowiska. Dziś poza tym, że jesteśmy jedną z największych na świecie kopalń węgla kamiennego wydobywanego metodą podziemną systemem ścianowym oraz krajowym liderem efektywności ekonomicznej całej branży, Bogdanka jest jedną z najpiękniejszych kopalń na świecie. Nie jest to tylko moje zdanie, ale wielu odwiedzających nas gości z kraju i zagranicy.

Kopalnia inteligentna, kopalnia efektywna, kopalnia innowacyjna - czy na te przymiotniki górnicy mogliby zapracować bez wsparcia naukowców?
Współdziałanie ze światem nauki jest konieczne. Nie może to być jednak współpraca akcyjna, incydentalna, obliczona na współdziałanie przy pojedynczych projektach. Nasza spółka stale współpracuje ze specjalistami z wielu uczelni. Taka jest konieczność. Rodzące się w umysłach inżynierów pomysły zawsze wymagają nowego i pogłębionego spojrzenia. Tylko ciągłe wsparcie świata nauki może przynieść branży górniczej pozytywne efekty. W kopalni Bogdanka pracuje bardo dobrze wykształcona i przygotowana do wielkich wyzwań załoga. Kieruje nią sprawna, ambitna i pełna poświęcenia kadra inżynieryjna. Jednak tylko mariaż z innowacyjnymi rozwiązaniami płynącymi ze świata nauki owocuje wzrostem konkurencyjności prowadzonej działalności gospodarczej.

I o tym będzie pan mówił 11 grudnia podczas jubileuszowego seminarium w AGH w Krakowie?
Tak, będę się starał pokazać nasze wsparcie dla innowacyjnych przedsięwzięć zmieniających górnictwo. Nakreślę główne kierunki naszych obecnych działań i uchylę rąbka tajemnicy w zakresie tego, nad czym obecnie pracujemy. Z kolei naukowcy - nasi przyjaciele z Krakowa - przedstawią główne cele prowadzonych badań. Zapraszam do uczestnictwa w naszym seminarium "40 lat LW Bogdanka SA - 40 lat współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH".

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (1) pokaż wszystkie
  • glolk 26 listopada 2015 13:01:55
    Profile Avatar

    Nie ma co porównywać Bogdanki do kopalń np z Rudy Śl to jest przepaść w kopalniach w Rudzie Sl jest syf i malaria zaczynając od parkingów prz kopalniach a kończąc w ścianach górniczych no i zarobki na Bigdance sa o wiele wieksze Prosze porównać Halembe Pokój czy Bieszowice to pogadamy.

  • EJFQW
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy z wyższymi flapsami jeszcze w tym roku
17 grudnia 2024
28.9 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]