Ratując się przed deficytem węgla, indyjska państwowa kompania górnicza Coal India Limited (CIL) kupi wkrótce kopalnie w Afryce, a rząd ma zamiar otworzyć państwową dotychczas branżę także dla prywatnych inwestorów.
W ciągu 10 lat Indie wyprzedzą Chiny w roli najludniejszego państwa globu i coraz częściej mówi się, że to Hindusi zastąpią Chińczyków w roli koła zamachowego światowej gospodarki. Od 2000 r. wydobycie węgla na świecie rosło nieprzerwanie głównie dzięki Chinom, które konsumowały 80 proc. tego surowca. Tymczasem pod względem zużycia węgla energetycznego Indie zdążyły już wyprzedzić Chiny i stały się największym importerem oraz producentem tego typu węgla na świecie. Z kolei Chińczycy zaczynają powoli spadać w rankingach.
Indyjski rząd zaplanował, że w 2020 r. produkcja kompanii Coal India Limited ma osiągnąć 1 mld t surowca, a prywatne indyjskie kopalnie dostarczą dodatkowo kolejne 600 mln t. Celem żyłowania wydobycia jest obrona kraju przed uzależnieniem się od importu paliwa.
Za 10 lat rząd w New Delhi chce też potroić produkcję stali (do 300 mln t), ale taki plan nie uda się bez węgla koksującego, którego w Indiach brakuje.
- W zeszłym roku sprowadziliśmy ok. 90 mln t węgla koksującego. Właśnie tyle wydobywają kopalnie w Republice Południowej Afryki, które zamierzamy kupić. Negocjacje są w toku - wyjawił niedawno Agencji Reutera minister ds. węgla Anil Swarup.
Na świecie powszechnie krytykowana jest niewydolność indyjskiego górnictwa i energetyki, które od lat zżerane były przez państwową biurokrację i fatalne zarządzanie. Według Banku Światowego jest to jedna z przyczyn tego, że czwarta część ludności kraju (1,2 mld) żyje bez dostępu do elektryczności. Ostatnio rząd indyjski postanowił radykalnie poprawić kondycję sektora, a wydajność kopalń bardzo szybko rośnie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.