"Dekalog współpracy dla regionu", czyli listę dziesięciu problemów, których rozwiązanie ponad podziałami politycznymi zadecyduje o przyszłości regionu, ogłosił w czwartek (12 listopada) przed południem w Katowicach Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego.
Na 1. miejscu znalazła się restrukturyzacja górnictwa.
Zapytany przez Trybunę Górniczą, w jaki sposób samorząd województwa chce włączyć się w ratowanie kopalń, Saługa odparł, że należy to do Ministerstwa Skarbu Państwa, które jest ich właścicielem. Przypomniał o skargach samorządowców na to, że byli pomijani przez rząd w rozmowach o rozstrzygnięciach dla branży. Przyznał też, że władze regionu nie przygotowały dotąd żadego planu awaryjnego na wypadek wybuchu nadzwyczajnego kryzysu społecznego np. z powodu niewypłacalności którejś ze spółek górniczych.
- Można mówić o różnych ryzykach, ale nikt chyba nie dopuszcza, aby taka katastrofa była w ogóle prawdopodobna - zaznaczył.
Oczekiwanie na decyzje o górnictwie
Samorząd regionu oczekuje decyzji rządu w sprawie kierunku reformy górnictwa i zabierze głos dopiero, gdy zostanie on określony.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Częstochowa musi się oddzielić mamy dość tyrania na górników, nam nikt nic nie dał na wszystko pracujemy sami i na bez produktywne kopalnie nie będziemy pracować. Nie rentowny przemysł powinien być zlikwidowany lub zrestrukturyzowany i kropka.