W październiku najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają przedsiębiorstwa związane z przetwórstwem przemysłowym oraz jednostki z sekcji finanse i ubezpieczenia - poinformował w czwartek (22 października) GUS. Najbardziej pesymistycznie - podmioty prowadzące działalność w budownictwie, zakwaterowaniu i gastronomii.
Według komunikatu GUS, w październiku dyrektorzy przedsiębiorstw większości badanych sekcji zgłaszają pozytywne oceny koniunktury.
Optymistycznie, lepiej niż w analogicznym okresie ostatnich czterech lat oceniają koniunkturę przedsiębiorstwa związane z przetwórstwem przemysłowym - zaznacza GUS.
"W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3, podobnie jak we wrześniu. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12 proc." - głosi komunikat urzędu.
Bardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę przedsiębiorcy budowlani.
"W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (przed miesiącem minus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 13 proc. i 18 proc.)" - czytamy w komunikacie.
Oceny z zakresu handlu hurtowego są korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem i lepsze od prezentowanych w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat - zaznacza GUS.
Od marca 2015 r. utrzymują się też pozytywne opinie dotyczące koniunktury handlu detalicznego i są one lepsze od zgłaszanych w październiku poprzednich sześciu lat - dodaje urząd.
"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie plus 5 (plus 4 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 12 proc)" - podał GUS.
Także podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa, dodaje GUS, od dziewięciu miesięcy oceniają koniunkturę gospodarczą optymistycznie, w październiku - podobnie jak we wrześniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.