Kolejna atrakcja w Parku Śląskim, dawniej: Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Po ścieżce dendrologicznej, która została oddana do użytku przed rokiem, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, można się teraz przespacerować również ścieżką ornitologiczną. Nosi nazwę "Ptaki Parku Śląskiego" i jest kolejnym etapem rozwijania edukacji ekologicznej.
- Różnorodność terenów zielonych Parku Śląskiego, 640 ha terenów otwartych, zadrzewionych, zakrzewionych, jak i leśnych, w tym stawów, stwarza doskonałe warunki do życia i rozmnażania dla kilkudziesięciu gatunków ptaków m.in. kosa, grzywacza, śpiewaka czy kowalika. Jest to więc doskonałe miejsce do rozwijania ornitologicznych pasji szczególnie wśród dzieci i młodzieży - wskazuje Maciej Gramatyka z WFOŚiGW w Katowicach.
Założeniem ścieżki jest zapoznanie zainteresowanych z zasadami obserwacji ptaków, sposobami dostrzegania zmian w przyrodzie, a także aspektami ekologicznymi współwystępowania ptaków obok człowieka. Tematyka tablic przedstawia sposoby prawidłowego dokarmiania ptaków, kojarzenia określonych gatunków z typem siedliska roślinnego, a także obserwacji czy właściwego zachowania się w sąsiedztwie ich gniazd. Pomocne są w tym tablice edukacyjno-informacyjne, foldery oraz pomoce edukacyjne w formie urządzeń interaktywnych.
- Na razie przygotowano dwie tablice interaktywne dla najmłodszych - ptasie memo i ptasi światowid oraz 15 tablic informacyjno-edukacyjnych. Uzupełnieniem są foldery zawierające mapkę ścieżki z opisem poszczególnych przystanków.
WFOŚiGW wsparł organizację ścieżki kwotą 12 tys. zł.
Warto dodać, że ścieżka "Ptaki Parku Śląskiego" to kolejny fragment Akademii Bioróżnorodności. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości rzetelnej edukacji ekologicznej, propagowanie działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju, integracja organizacji i instytucji ekologicznych z terenu województwa śląskiego, a także integracja środowiska edukatorów, nauczycieli biologii, przyrody i naukowców. I to przedsięwzięcie również powstało dzięki dotacji WFOŚiGW w Katowicach. Fundusz zasilił je kwotą ponad 86 tys. zł.
Pamiętamy, że zaangażowanie WFOPŚiGW w Katowicach w rozwój Parku Śląskiego nie sprowadza się wyłącznie do współfinansowania ścieżek dydaktycznych. Ale to już historia na inną okazję.
W galerii: migawki z Parku Śląskiego (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.