Zarząd Taurona zwołał na 9 listopada nadzwyczajne walne zgromadzenie, na którym m.in. planuje podwyższenie kapitału zakładowego o 400 mln zł. Nastąpić ma ono poprzez emisję 80 mln akcji niemych (nie dają one prawa głosu) o wartości nominalnej 5 zł każda informuje portal górniczy nettg.pl biuro prasowe koncernu.
Pozyskanie finansowania przez podniesienie kapitału zakładowego nie będzie miało negatywnego wpływu na wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA, który na koniec pierwszego półrocza 2015 r. kształtował się na bezpiecznym poziomie 1,93 x.
- Podwyższenie kapitału zakładowego ułatwi Grupie Tauron prowadzenie ambitnego programu inwestycyjnego. Projekt ten przyczyni się do utrzymania wiarygodności spółki i wzmocnienia jej wizerunku jako solidnego partnera dla instytucji finansowych. Warto też zauważyć, że takie wsparcie dominującego akcjonariusza może mieć pozytywny wpływ na dotyczące Grupy decyzje podejmowane m.in. przez banki - informuje Jerzy Kurella, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
W przypadku uzyskania pozytywnych decyzji Walnego, kapitał zakładowy TAURONA wzrośnie do 9,16 mld złotych. Wkład na poczet podwyższenia kapitału zakładowego wniesie do spółki aportem Skarb Państwa w formie akcji będących w publicznym obrocie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Walory nowej serii będą akcjami imiennymi niemymi (tj. z wyłączonym prawem głosu), uprzywilejowanymi w zakresie dywidendy, która wyniesie 200 proc. dywidendy przypadającej na każdą inną nieuprzywilejowaną akcję. Uprzywilejowanie to wygaśnie, gdy suma wypłaconej na nie dywidendy pokryje różnicę między bieżącą ceną akcji a ich wartością nominalną.
Posiadaczom akcji niemych przysługuje prawo do udziału w podziale zysku, ale nie mają oni prawa głosu, a zatem pozycja poszczególnych akcjonariuszy podczas głosowania nad uchwałami na Walnym nie zmieni się. Propozycja spółki stanowi nową jakość na polskim rynku kapitałowym.
Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.