Powstałe w 2014 r. Wspólne Przedsiębiorstwo Energetyczne (WPE) i działające od lipca pod nazwą Węglokoks Energia (WE) stawia na rozwój i chce powalczyć o indywidualnego klienta.
Do zmiany nazwy doszło dlatego, że od kwietnia 2015 r. jedynym udziałowcem w spółce jest Węglokoks SA. WE Energia ma być energetycznym filarem grupy kapitałowej. W sierpniu spółka zmieniła adres i wprowadziła się do głównej siedziby Węglokoksu SA.
- Rozwój spółki Węglokoks Energia jest zgodny ze strategią naszej grupy, która od wielu lat inwestuje nie tylko w wydobycie węgla, ale również produkcję energii i ciepła, co jest naturalnym kierunkiem naszych działań. Energetyka cieplna, górnictwo i hutnictwo - to trzy podstawowe filary działalności na których chcemy oprzeć dalszy, dynamiczny rozwój - podkreśla Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoks SA.
Węglokoks Energia skupia trzy spółki. Są to:
• Nadwiślańska Spółka Energetyczna z siedzibą w małopolskich Brzeszczach,
• Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia i
• Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) - obie zlokalizowane w Rudzie Śl.
- Centrala w Katowicach prowadzić będzie wspólne usługi dla całej grupy Węglokoks Energia, natomiast zadania jej spółek skoncentrują się wyłącznie na działalności operacyjnej - wyjaśnia Sławomir Obidziński, prezes WE.
Spółka stawia na rozwój opłacalnego biznesu energetycznego. Kluczowym założeniem grupy WE jest wykorzystanie potencjału energetycznego Śląska i Małopolski, co możliwe jest dzięki trzem prężnie funkcjonującym spółkom zależnym.
- Rozwój spółki na tym etapie oznacza przede wszystkim inwestycje. Modernizacja sieci ciepłowniczych pochłania rocznie w granicach 20 proc. naszych rocznych przychodów. Oczywiście, sfinansowanie tak dużych przedsięwzięć inwestycyjnych możliwe jest dzięki m.in. środkom pomocowym z funduszy, m.in. z WFOŚiGW - informuje wiceprezes WE ds. finansowych, Krzysztof Rzyski.
W przyszłości Węglokoks Energia będzie przygotowywać się do wprowadzenia kogeneracji, czyli takiej modernizacji źródeł wytwórczych, aby produkowały jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Firma chce też rozwijać się poprzez akwizycje firm ciepłowniczych z terenu głównie Śląska i Małopolski. Węglokoks Energia, oprócz dużych klientów, jakimi są kopalnie, chce powalczyć o klienta komunalnego, w czym przejęcia innych firm na rynku mają pomóc.
Spółka Węglokoks Energia jako Wspólne Przedsiębiorstwo Energetyczne sp. z o.o. powstała w lutym 2014 r. na mocy porozumienia pomiędzy Kompanią Węglową SA i Węglokoks SA. Spółki chciały skonsolidować posiadane przez siebie aktywa energetyczno-ciepłownicze i podjąć wspólne działania w obszarze energetyki. 13 lutego 2015 r. podpisano umowę warunkową pomiędzy Kompanią Węglową a Węglokoksem ws. przejęcia udziałów od Kompanii. Roczna sprzedaż ciepła przez WE kształtuje się na poziomie ok. 2,2 mln GJ, moc zamówiona wynosi 400 MW a przychody grupy to ok. 142 mln zł. We wszystkich spółkach grupy zatrudnionych jest ponad 500 pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.