Zespół autorski z kopalni Halemba-Wirek otrzymał nagrodę I stopnia w 43. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Nagrodę III stopnia otrzymał zespół z Jastrzębskiej Spółki Węglowej za popularyzacyjno-edukacyjną grę multimedialną "Robota na grubie" oraz zespół z kopalni Marcel za opracowanie "Modernizacja systemu zabezpieczeń łukoochronnych rozdzielni głównej 6kV R-404 na pozomie 400 m".
Na konkurs wpłynęły 83 projekty. Zwycięska ekipa z Halemby-Wirka w składzie: Witold Łukoszek, Andrzej Banaś i Tomasz Bartoszek została nagrodzona za opracowanie "Zastosowanie ruchomego korpusu napędu w przenośniku taśmowym typu AR-PT 1200". Jak argumentowali autorzy rozwiązania we wniosku konkursowym, w górnictwie węgla kamiennego wzrost efektywności wydobycia zależy nie tylko od stosowania maszyn o dużej wydajności, ale także od ich niezawodności. Warunkiem ich efektywnego wykorzystywania jest także możliwość sprawnej konserwacji i naprawy.
Zmniejszenie ryzyka wypadku
- Stosowane obecnie systemy transportu urobku w większości bazują na przenośnikach taśmowych. W przypadku awarii lub konserwacji przenośnika, w celu przygotowania taśmy przenośnikowej do prac, zwykle stosowane są wciągarki. Opracowane rozwiązanie polega na zastosowaniu ruchomego korpusu napędu przenośnika taśmowego zamiast korpusu stałego. Pozwala to zmniejszyć poziom ryzyka urazu lub wypadku śmiertelnego, wynikającego z uderzenia pracownika zerwaną taśmą przenośnika podczas jego napraw i konserwacji. Z uwagi na powszechność stosowania przenośników wdrożenie tego rozwiązania może stanowić istotny element poprawy bezpieczeństwa pracowników w innych sektorach gospodarki - stwierdzają.
Kopalnię Marcel, nagrodzoną nagrodą III stopnia, reprezentowali Andrzej Ryszka, Andrzej Warmuża oraz Adam Siedlaczek. Istotą opracowania "Modernizacja systemu zabezpieczeń łukoochronnych rozdzielni głównej 6kV R-404 na poziomie 400 m" jest skrócenie czasu zwarcia łukowego i ograniczenie jego negatywnych skutków. Takim skutkiem dla pracowników może być porażenie prądem elektrycznym lub poparzenie łukiem elektrycznym. Aby ograniczyć czas zwarcia łukowego, w rozdzielni zastosowano światłowodowe zabezpieczenie łukoochronne. Wykorzystanie czujników błysku oraz światłowodów pozwoliło na natychmiastowe wyłączenie zwarcia łukowego w początkowym jego etapie, którym jest błysk.
Robota na grubie
W stworzenie wyróżnionej nagrodą III stopnia gry multimedialnej "Robota na grubie" zaangażowani byli m.in. Danuta Prasoł z kopalni Budryk (laureat konkursu), Zbigniew Schinohl oraz Robert Zając, pracownik firmy Advicom, należącej do Grupy JSW. "Robota na grubie" jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce w zakresie popularyzacji wiedzy o kopalni węgla kamiennego i występujących w niej zagrożeniach. Gra obrazuje drogę pracownika kopalni od momentu przyjęcia go do pracy do momentu przejścia na emeryturę. Zawiera m.in. takie elementy jak biuro przepustek, przydzielenie do oddziału (wydobywczego, robót przygotowawczych, zbrojeniowego, przewozowego, elektrycznego lub maszynowego), szkolenie bhp, łaźnia, lampownia, zjazd szybem na dół, przejazd pociągiem osobowym, transport materiałów kolejką, przejście przez tamę wentylacyjną, wyrobisko eksploatacyjne (ściana) prowadzone w warunkach zagrożenia klimatycznego i metanowego, wyrobisko przygotowawcze (chodnik), przekop, wyjazd szybem na powierzchnię, szkolenie okresowe, szkolenie nowoprzyjętych itd. Gra wzbogacona jest o elementy tradycji górniczej oraz liczne motywy humorystyczne. Jej zasadniczym celem jest przybliżenie specyfiki pracy górniczej i towarzyszących jej niebezpieczeństw.
Wśród zespołów autorskich wyróżnionych dyplomami w Konkursie Poprawy Warunków Pracy znaleźli się pracownicy kopalń Bielszowice i Piast. Listy gratulacyjne otrzymały ekipy z kopalń Halemba-Wirek i Rydułtowy-Anna.
Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy organizowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przy współpracy: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Naczelnej Organizacji Technicznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Dozoru Technicznego, Wyższego Urzędu Górniczego, ZUS, KRUS, Business Centre Club, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Jego celem jest wyróżnianie rozwiązań technicznych, organizacyjnych i edukacyjnych, a także opracowań naukowych, których zastosowanie może przyczynić się do poprawy warunków pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.