Dyskusji o czystym powietrzu nigdy nie jest za dużo, zwłaszcza obecnie, gdy środowisko naukowe intensywnie pracuje nad nowymi sposobami wykorzystania węgla do produkcji energii. Ochrona powietrza poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń jest ważnym celem wyznaczonym dla Polski na najbliższe lata.
Od dłuższego czasu władze samorządowe podejmują działania zmierzające do ograniczania niskiej emisji na własnym terenie, a obecnie większość gmin pracuje nad stworzeniem planów gospodarki niskoemisyjnej. W szczególny sposób tematyka ograniczania emisji i gospodarki niskoemisyjnej jest postrzegana na Śląsku.
- Zabrze od 2008 r. podjęło wiele działań proekologicznych, wśród których warto wymienić m.in. realizację programu termomodernizacyjnego budynków, Programu Ograniczenia Niskiej Emisji czy projektów ekologicznych. Przykładem są też działania związane z projektem pn. "Rekultywacja terenów w rejonie rzeki Bytomki". Równie ważne są działania edukacyjne, które podejmujemy, aby podnieść świadomość mieszkańców - powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza podczas VII konferencji z cyklu Od miasta do metropolii pt. "Działania samorządów na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń", którą 8 października zorganizował w Zabrzu Górnośląski Związek Metropolitalny.
Wzięli w niej udział: Andrzej Pilot, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach m.in. dr Leszek Ośrodka, kierownik Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dr inż. Wioletta Rogula-Kozłowska z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska w Zabrzu, dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, kierownik Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. n med. Małgorzata Kowalska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Głos zabrał także ks. abp Wiktor Skworc.
Jakość powietrza na Śląsku jest o wiele lepsza niż przed 20 laty, ale nadal na tle reszty kraju region nie prezentuje się najlepiej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest smog spowodowany niską emisją. Zanieczyszczenia a domowych palenisk są powodem nowotworów i innych schorzeń układu oddechowego.
Dyskutanci doszli do wspólnych wniosku, że w dziedzinie ekologii najistotniejsza jest edukacja od najmłodszych lat. Konieczna jest też wymiana dobrych praktyk pomiędzy gminami i wspólne działania na poziomie aglomeracji. Zdaniem debatujących, samorządy powinny otrzymać odpowiednie narzędzia do realizacji tychże działań.
Dyskusję objął patronatem Marszałek Województwa Śląskiego oraz Minister Środowiska. Konferencja współfinansowana była ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.
W galerii: z powietrzem w tle i w temacie (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.