Połowa wydobycia węgla na świecie jest nieopłacalna, ceny surowca nie pokrywają kosztów jego pozyskania - szacuje serwis inwestorski agencji Moody's.
Wskaźnik światowy cen dla węgla koksującego spadł do najniższego poziomu od 10 lat, sięgając we wrześniu 89 dol. za tonę.
- Nie obejdzie się bez dalszego ścinania kosztów, jeśli rynek ma zostać przywrócony do równowagi - piszą analitycy pod kierunkiem Anny Zubets-Anderson w swym najnowszym raporcie, omawianym przez portal mining.com.
Słabnący popyt Chin na paliwo do elektrowni węglowych i węgiel koksujący doprowadził do załamania w handlu węglem między kontynentami, tworząc ogólnoświatowy zastój. W USA tani gaz ziemny wypiera węgiel z miksu energetycznego w produkcji prądu. Natomiast mocna pozycja dolara wpływa na ograniczenie ekportu węgla z USA.
W Ameryce Północnej firmy zajmujące się wyceną wiarygodności kredytowej przemysłu szacują, że zyski górnictwa przed opodatkowaniem spadną w przyszłym roku o 10 proc. Na koniec tego roku szok będzie silniejszy: zyskowność firm spadnie o 25 proc.
Najlepiej w USA kryzysowi w górnictwie opiera się dzisiaj Zagłębie Illinois, znane z niskich kosztów wydobycia. Dodatkowo pomaga mu lokalizacja w środkowej części kraju, gdzie elektrownie ciągle pracują na węgiel energetyczny.
W raporcie Moody's prognozuje się, że spółka Foresight Energy w Zagłębiu Illinois zdoła utrzymać wielkość produkcji przez najbliższe 2-3 lata.
Niestety obniża się powszechnie wartość akcji kompanii górniczych na giełdach. Największy amerykański producent Peabody Energy traci po 15 proc. przy kolejnych notowaniach a tegoroczne spadki w sumie sięgnęły już 85 proc.!
Akcje spółki Foresight traciły ostatnio ponad 6 proc. Korporacja Murray Energy w 2015 r. potaniała już o 70 proc.
Zdaniem innych analityków, jak Brandon Blossman z Tudor Pickering Holt w Houston, w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy nie należy spodziewać się jakiejkolwiek poprawy na rynku węgla. - Jedynym sposobem jest dalsze zmniejszanie produkcji do poziomu popytu rynkowego. Nie ma alternatywy! - zaznacza Blossman.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.