Najlepsze projekty rewitalizacji terenów poprzemysłowych, autorstwa młodych naukowców i studentów architektury z całego kraju nagrodzono po raz 4. w konkursie Revitare, będącego częścią międzynarodowej konferencji Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
Wyboru laureatów spośród 29 nadesłanych prac dokonali jurorzy pod kierunkiem prof. Adama Rostańskiego z Uniwersytetu Śląskiego. Laury - ufundowane przez biznes współpracujący z konferencją - wręczono podczas inauguracji imprezy (we wtorek 6 października).
Za 2015 r. główne nagrody odebrali:
Karolina Porada i Weronika Galcak z Politechniki Krakowskiej za projekt scalenia Starego Podgórza i Zabłocia w Krakowie;
Barbara Kania z Politechniki Śląskiej w Gliwicach za wizję prływającego centrum pormocji miast nadodrzańskich z bazą w Szczecinie;
Sara Bręcz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za zbadanie społecznych warunków rewitalizacji w Policach (gdzie propozycje przekształceń silnie dzielą mieszkańców);
Anna Szeczyk-Świątek z Politechniki Krakowskiej za wskazanie metod wstępnej odnowy w "niejednoznacznie estetycznym środowisku przemysłowym" oraz
Edyta Skiba z Politechniki Łódzkiej, która przedstawiła ideę pasażu dźwięku, jako sposobu na przywrócenie do życia kwartału ulic w śródmieściu poprzemysłowej Łodzi.
Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom konkursu i przyznało też wróźnienia.
Jarosław Kazimierczak (Uniwersytet Łódzki) przeanalizował metody rewitalizacji w kilku miastach Europy.
"Jak odczarować hutę?" to tytuł wyróźnionej pracy Anny Kulawik (Politechnika Śl.).
Rewitalizacją ul. Tadeusza Kościuszki w Olkuszu zajął się Wojciech Ozdoba (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).
Pomysłem na Szlaki Kultury Industrialnej podzieliła się z wyróżnieniem Weronika Pokojska (UJ w Krakowie).
Anna Gałecka-Drozda (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) zwróciła uwagę na potencjał "terenów otwartych" w procesie rewitalizacji miasta.
Dodatkową formą docenienia młodych naukowców - adeptów sztuki rewitalizacji miast, była możliwość wygłoszenia swych idei podczas kolejnych sesji IX Międzynarodowej Konferencji IETU poświęconej w tym roku przekształacaniu zdegradowanych terenów w przestrzeń publiczną.
Impreza gromadząca stu uczestników z Polski i zagranicy odbywa się w dniach 6-8 października w Chorzowie, a samo miejsce spotkania (naukowców, architektów, planistów, technologów, samorządowców, producentów i inwestorów, skupionych na rewitalizacji obszarów poprzemysłowych) jest symboliczne: opodal stadionu chorzowskiego Ruchu i poprzemysłowej dzielnicy Batory w dawnych hotelach robotniczych i budynkach administracji urządzono dziś gustowny hotel Focus, gdzie odbywa się większość sesji konferencji.
Z szczegółami konkursu zapoznać można się na stronie internetowej Revitare.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.