Wsparcie projektów dotyczących termomodernizacji budynków przy jednoczesnym zastosowaniu niskoemisyjnych i wysokosprawnych kotłów węglowych przewiduje porozumienie podpisane w poniedziałek (5 października) w Katowicach pomiędzy Województwem Śląskim a WFOŚiGW.
Podpisane tego porozumienia to - jak podkreślono w poniedziałek - sposób na rozwiązanie problemu, jaki powstał w wyniku stanowiska Komisji Europejskiej. "Wyklucza bowiem ona możliwość dofinansowania wymiany źródła ciepła na niskoemisyjne i wysokosprawne kotły węglowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020" - poinformował Urząd Marszałkowski.
Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa powiedział, że celem tego porozumienia jest "wypełnienie luki".
- Priorytety Unii Europejskiej są takie, aby dofinansowywać tylko instalacje odnawialnych źródeł energii, instalacje "zielone". Żyjemy w takim miejscu i czasie, że mówienie, że wyeliminujemy węgiel z ogrzewania naszych domów - jest dość drogie i sprzeczne z interesem społecznym regionu. Stąd porozumieliśmy się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, aby dla tych, którzy chcą zainwestować w wymianę nowego pieca węglowego (...) - oszczędnego i niskoemisyjnego - podpisać takie porozumienie, aby mimo że nie jest to uwzględnione w środkach europejskich, takie finansowanie było możliwe ze środków WFOŚ - powiedział Saługa.
Podpisane w poniedziałek porozumienie, jak poinformował Urząd Marszałkowski, "daje możliwość zwielokrotnienia środków, jakie w regionie zostaną skierowane na wsparcie termomodernizacji budynków, jak również otwiera możliwość wsparcia z Programu Regionalnego 2014-2020 projektów dotyczących termomodernizacji budynków przy jednoczesnym zastosowaniu niskoemisyjnych i wysokosprawnych kotłów węglowych".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.