Największa w Europie trzydniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sposobom rewitalizacji zdegradowanych terenów rozpoczyna się we wtorek w Chorzowie pod auspicjami Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach i Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach.
Spotkania przedstawicieli nauki, administracji i producentów IETU organizuje od 2007 r. a na 9. edycję konferencji przyjedzie do Polski pół setki ekspertów z Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Pakistanu i RPA.
Hasłem obrad będzie poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań rewitalizacji. Uczestnicy zastanowią się np. jak przywrócić i utrwalić bezpieczeństwo ekologiczne na terenach poprzemysłowych, jak zamieniać na przyjazną dla mieszkańców zdegradowaną przestrzeń publiczną w miastach, czego społeczeństwo oczekuje od inwestorów i planistów, zajmujących się rekultywacją obszarów postindustrialnych.
Praktyka bez akademizmu
Dr hab. Jan skowronek, szef IETU podkreśla praktyczny charakter konferencji, która obejmuje m.in. problemy projektowania i planistyki, przyrody i krajobrau, technologiczno-inżynierskie, ekonomiczne.
- Nie ulega wątpliwości, że to jedno z ważniejszych spotkań branżowych. Dyskusje nie będą akademickie. To spotkanie dla praktyków, którzy na co dzień zajmują się rewitalizacją - mówi dyrektor IETU.
Łańcuch ożywiania miast
- Projekty odnowy, modernizacji i przekształcania przestrzeni publicznych są zazwyczaj tymi, które uruchamiają dalsze działania i stanowią kluczowy składnik rewitalizacji miast. Świat nauki, samorządy i środowisko biznesu mają sobie wiele do zaoferowania w tej dziedzinie - wyjaśnia dr Justyna Gorgoń z IETU, której referat plenarny dotyczący instrumentów przekształcania przestrzeni publicznej stanowić będzie wprowadzenie do głównej tematyki konferencji.
Objazd po Górnym Śląsku
Drugiego dnia, w środę 7 października sesja odbędzie się 320 m pod ziemią w kopalni Guido a wcześniej podczas objazdu Zabrza i Chorzowa miasta te (podobnie jak Czerwionka-Lesczyny) pochwalą się własnymi terenami pogórniczymi, które zdążono przywrócić do życia.
Osobnym źródłem pomysłów będą referaty nagrodzone wśród 29 prac w 4. ogólnopolskim konkursie dla młodych naukowców - Revitare (zaprezentują się m.in. studenci i adepci z Krakowa, Poznania, Łodzi i Gdańska).
Co nowego w przepisach?
Konferencję poprzedzają od poniedziałku 5 października warsztaty dla pracowników Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, firm doradczych i jednostek naukowych na temat nowych przepisów w tzw. remediacji terenów zdegradowanych. Pojęcie remediacji zastępuje w naszym prawodawstwie tradycyjną rekultywację. O różnicach, istocie remediacji i szczegółach prawnych instruują przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, które jest jednym z patronów honorowych imprezy (obok Ministerstwa Nauki i Szoklnictwa Wyższego, Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i władz województwa śląskiego).
Szczegóły organizacyjne dostępne są na stronie internetowej Konferencji www.revitare-conf.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.