Przedstawiciele górniczych organizacji z Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Austrii i Słowenii podpisali memorandum, w którym domagają się od Unii Europejskiej, aby nie podporządkowywała polityki energetycznej kwestiom związanym z ociepleniem klimatu.
Do spotkania liderów górniczych stowarzyszeń doszło 10 września br. w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji, przy okazji obchodów górniczego święta. "Wygaszanie i likwidacja działalności górniczej spowodowały nieodwracalne szkody dla kolejnych pokoleń" - czytamy w tekście memorandum.
Jego autorzy wskazują, że wygaszanie działalności górniczej, które miało miejsce na przełomie ostatniego półwiecza, doprowadziło do kryzysu w energetyce i utraty konkurencyjności europejskiej gospodarki. Stąd też kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny mieć wolną rękę w dziedzinie eksploatacji własnych zasobów, w szczególności węgla.
- Oprócz bezpośredniego wpływu na rozwój ekonomiki, górnictwo ma niewątpliwy wpływ na poziom zatrudnienia i perspektywy społeczeństwa. Wymaga zatem natychmiastowych i konsekwentnych decyzji, których żądamy - podkreślili uczestnicy spotkania w Bańskiej Szczawnicy.
Sygnatariusze memorandum zaapelowali również do organów Unii Europejskiej o wprowadzenie systemu ochrony prawnej złóż surowcowych, aby umożliwić racjonalne z nich korzystanie.
"Rekomendujemy wspieranie państw członkowskich w stosowaniu prawa nadrzędnego, opartego na Traktacie o Unii Europejskiej, związanego z indywidualnym rozwojem własnej polityki surowcowej. Proponujemy umieszczenie odbudowy górnictwa wśród priorytetów rządów i organów decyzyjnych Unii Europejskiej" - czytamy dalej w tekście dokumentu.
Uroczystość jego podpisania odbyła się w sali Kammerhof Muzeum Górniczego. Ze strony Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa podpis złożył prof. Wiesław Blaschke, prezes zarządu SITG.
- Mamy zamiar zainteresować organizacje i przedsiębiorstwa w naszych sześciu krajach, aby lobbowały za naszymi racjami. Tekstem memorandum zainteresujemy rządy i parlamenty, w tym Parlament Europejski. Jeden z czeskich eurodeputowanych już obiecał nam wsparcie. Z pewnością najtrudniejsza będzie do przeforsowania kwestia emisji dwutlenku węgla - przyznał prof. Blaschke.
Było to już drugie spotkanie górniczych organizacji w br. W lipcu ich przedstawiciele spotkali się w Bańskiej Bystrzycy. Omawiane były priorytety współpracy na najbliższe lata.
- Wówczas jednak brakowało wśród nas kolegów z Austrii i Słowenii, którzy zdecydowali się dołączyć do Górniczej Grupy V4 dopiero we wrześniu. I w taki właśnie sposób Grupa V4 zmieniła nazwę na V6 - podsumowuje Marek Przystasz, odpowiedzialny za sprawy współpracy międzynarodowej SITG.
Prócz kwestii związanych z obecną sytuacją górnictwa w Europie i koniecznością jego obrony, organizacje górnicze zwróciły też uwagę na potrzebę wspierania programów podtrzymujących dziedzictwo kultury górniczej, m.in. poprzez rozwój turystyki postindustrialnej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
cekej jo tam zaroz zadzwonia i bydzie gryf
Za czasów PO Kopacz i Tuska zamknięto i wygaszono kopalnie Myslowice , Murcki ,Juliusz, około 5 tysięcy ludzi straciło prace Polaków !!!!! W nich miejsce wprowadzono na rynek polski wegiel z Rosji mozna poczytać o firmie Suek ktora ma siedzibę w Szwajcarii Plus Merkel .......sie z Tuskiem i PO by sprzedawać prąd z wiatrakow z zachodu i dbać o niemieckie miejsca pracy za etat w Brukseli i wymyśla ustawy CO2 . Unia to syf Polacy zacznijcie myśleć bo za kilka lat wasze dzieci ......
wyjscie z uni europejskim bedzie najlepszym rozwiazaniem najpierw dyktat zsrr teraz uni