O pomysłach na zagospodarownie ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim zlikwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz rozmawiać będą społecznicy, samorządowcy i mieszkańcy Sosnowca podczas konferencji, która rozpoczyna się w czwartek o godz. 16 w Miejskim Domu Kultury Kazimierz.
- To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców Zagłębia, dla których liczy się zachowanie pamięci po górnictwie węgla kamiennego w regionie - ocenia Łukasz Krawiec, redaktor portalu www.kazimierz-gorniczy.pl i współinicjator powołania Rady Dzielnicy oraz wiceszef stowarzyszenia na rzecz rozwoju Kazimierza-Górniczego. Działania tych grup wspiera też Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Rangę czwartkowego spotkania podniesie 24 radnych Sosnowca, którzy zorganizują na konferencji wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju i Ochrony Środowiska oraz Zespołu ds. Rewitalizacji Dzielnicy Kazimierz Górniczy.
Mieszkańcom zależy na utworzeniu na pokopalnianych terenach skansenu górniczego. Celem jest uratowanie możliwie wielu budynków kopalni i jej obiektów przemysłowych.
Prelekcje wygłoszą m.in. Edward Wieczorek (szef PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej), Adam Hajduga (zarządzający m.in. Szlakiem Zabytków Techniki z Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego), Arkadiusz Rybak (szef dąbrowskiego muzeum Sztygarka), Zbigniew Lorek (honorowy prezes Muzeum Energetyki), Dariusz Walerjański (historyk związany z Międzynarodowym Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki i zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego) oraz Zygmunt Woźniczka (historyk Uniwerstytetu Śląskiego).
Znamiennie brzmi tytuł prelekcji Walerjańskiego: ""Każdy koniec jest początkiem nowego", który opisze, jak udawało się chronić dziedzictwo górnicze na Śląsku oraz wykład prof. Woźniczki, który dostrzega duże znaczenie zabytków miejscowych dla budowy tożsamości lokalnej.
Podczas spotkania wystąpią też prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęcińśki oraz społecznicy Łukasz Krawiec, Dariusz Jurek, Grzegorz Meler.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.