Podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2015 jak zawsze nie zabraknie nowości. Producenci sprzętu dla kopalń wystawią swoją najnowszą produkcję. Jednym z hitów tegorocznej edycji targów będzie najnowszy model wysokowydajnego kombajnu chodnikowego typu DH-R75t firmy Deilmann-Haniel Mining Systems GmbH do drążenia wyrobisk chodnikowych o dużych przekrojach.
Kombajn umożliwia osiąganie nienotowanych do tej pory wydajności w drążeniu wyrobisk chodnikowych, poprzez możliwość urabiania z jednego ustawienia maszyny wyrobisk o przekroju do 40 m2. Kombajn wyposażony został w nowoczesny system zraszania zużywający do 25 l wody na minutę, regulowany hydraulicznie stół załadowczy, zaawansowany system sterowania i kontroli z układem kontroli profilu cięcia oraz wydajny system odstawy. Maszynę cechuje wysoka moc zainstalowana na organie modułowym, zwarta budowa, niewielka wysokość, niski nacisk na spąg, automatyczny system stabilizujący i zdalne sterowanie radiowe.
Sprzęgła bezpieczeństwa
Podczas wystawy zaprezentowany zostanie również model sprzęgła bezpieczeństwa SafeSet z funkcją ograniczenia momentu obrotowego. SafeSet zapobiega poważnym awariom, wynikającym z przeciążenia układu przenoszenia napędu oraz zwiększa niezawodność i dyspozycyjność maszyn. Pierwsze zastosowanie tego rozwiązania w branży górniczej w Polsce miało miejsce w maju br.
Dotychczasowe doświadczenia z innych krajów pokazują, że sprzęgła bezpieczeństwa typu SafeSet zapewniają skuteczną ochronę łańcucha przenośnika zgrzebłowego przed zerwaniem — jest to ich główne zadanie. W przypadku zaklinowania zgrzebła w rynnie trasowej istnieje ryzyko nagłego zablokowania łańcucha, a co za tym idzie całego urządzenia. Z powodu dużej bezwładności jednostek napędowych wytwarzany jest wówczas bardzo wysoki moment obrotowy, mogący doprowadzić do poważnej awarii podzespołów przenośnika włącznie z przegrzaniem lub wręcz spaleniem silnika. Sprzęgło SafeSet, dzięki chwilowemu poślizgowi, ogranicza szczytowe wartości momentu obrotowego pochodzące od sumy masowych momentów bezwładności elementów układu, chroniąc w ten sposób łańcuch przed uszkodzeniem w wyniku przeciążeń.
Coś dla ratowników
Z kolei ratowników z pewnością zainteresuje obudowa ratownicza HOR-01 przeznaczona do stosowania w warunkach prowadzenia akcji ratowniczych. Została ona zaprojektowana przez specjalistów ITG KOMAG w ramach projektu europejskiego INREQ. Występuje w dwóch wersjach. Obie wraz z kompletną obudową posiadają certyfikaty zgodności stwierdzające spełnienie norm związanych z bezpieczeństwem samego urządzenia oraz bezpieczeństwem jego użytkowania w atmosferach wybuchowych. Obudowa może być stosowana w rejonach zagrożonych wstrząsami górotworu oraz wybuchem gazów lub pyłów.
Systemy sterowania
Wiadomo, że kopalnie, podobnie jak wszystkie nowoczesne przedsiębiorstwa przemysłowe, aby funkcjonować w sposób bezpieczny i efektywny ekonomicznie, muszą korzystać z najnowszych osiągnięć w dziedzinie automatyzacji procesu produkcyjnego. Specyfika pracy kopalni stawia wiele wyzwań i obiektywnych barier w tym zakresie, jak choćby ograniczenia wynikające z samej geologii, rozległości i kubatury wyrobisk, mobilności urządzeń, ograniczenia telekomunikacyjne i wiele innych. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie pozyskiwanie w czasie rzeczywistym danych z różnych systemów (transportu poziomego i pionowego, wentylacji, odwadniania, układów zasilania i telemechaniki oraz wielu innych) ich przetwarzanie, interpretacja i zwrotne sterowanie całym procesem, są warunkami koniecznymi dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i optymalnego wykorzystania majątku, energii i innych środków produkcji.
Odpowiedzią na te wyzwania są nowoczesne rozwiązania systemów sterowania w czasie rzeczywistym, w tym koncepcja centralnej sterowni (One Control Room) oraz rozwiązania wentylacji na żądanie (Ventilation On Demand), które będzie można oglądać na targach. Zaprezentowane zostaną także chłodnice Cupro Braze wykonane z miedzi. Technologia łączy w sobie niezwykle wysoką wydajność miedzi i siłę wynikającą z procesu wytwarzania, który jest taki jak w przypadku chłodnic aluminiowych. Połączenie to sprawia, iż chłodnice te cechują się niezwykle wysoką odpornością na wstrząsy, drgania oraz korozję.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
15 zł
Ciekawe po ile bilety wstępu na targi?