4 września 1980 r. w Katowicach było ciepło, a w całej Polsce gorąco. Gorąco, bo cztery dni wcześniej władza zawarła porozumienie ze strajkującymi w Gdańsku i okolicach, a dzień wcześniej w Jastrzębiu-Zdroju uczyniła to samo z górnikami.
Trybuna Robotnicza (dziennik Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) musiała poinformować o tej ugodzie. Porozumienia szczecińskie, gdańskie, jastrzębskie i - najmniej znane - katowickie (acz podpisane w Dąbrowie Górniczej) były początkiem czegoś, co później nazwano karnawałem Solidarności.
I cóż takiego PZPR nakazała wydrukować 4 września w Trybunie Górniczej? Trzy czołówki na pierwszej kolumnie. Z lewej: "Współpraca z krajami socjalistycznymi kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarki Polski". Z prawej: "Kolejny dzień żniw". A pośrodku: "Po rozmowach Komisji Rządowej w Jastrzębiu podpisano protokół porozumienia":
"3 bm. o godz. 5.40 w sali zbornej kopalni Manifest Lipcowy - Komisja Rządowa pod przewodnictwem wicepremiera Aleksandra Kopcia - w skład której wchodzili m.in. Zastępca członka Biura Politycznego, sekretarz KC PZPR - Andrzej Żabiński i minister górnictwa - Włodzimierz Lejczak, podpisała porozumienie z Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, skupiającego przedstawicieli strajkujących kopalń i innych przedsiębiorstw, głównie przemysłu węglowego. Na mocy tego porozumienia, w którym uwzględniono postulaty górnicze, wszystkie załogi, które podjęły strajk, rozpoczynają pracę. (...) W myśl porozumienia górnicy - dla dobra kraju - zobowiązują się jak najszybciej nadrobić wszystkie powstałe zaległości".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.