Ceny węgla kamiennego w świecie lecą na łeb i szyję. Światowy potentat Anglo American, zamierza zwolnić w Australii 53 000 pracowników. A tymczasem w Polsce australijska spółka Prairie Minning Limited nie tylko zamierza zbudować w Polsce kopalnię, ale uważa, iż będzie ona "bezkonkurencyjna na skalę światową".
Wtorkowe (25 sierpnia) wydanie dziennika Rzeczpospolita serwuje czytelnikom rozmowę z Benem Stoikovichem, prezesem Prairie Mining Limited (PML), pod wielce optymistycznym tytułem: "Stawiamy na polski węgiel".
Przypomnijmy, że PML zainwestuje w budowę 2,5 mld zł.
- Nasz projekt budowy kopalni węgla na Lubelszczyźnie jest bezkonkurencyjny w skali światowej przekonuje prezes Stoikovich w rozmowie z Barbarą Oksińską.
Skąd takie głębokie przekonanie o opłacalności tego przedsięwzięcia, w sytuacji, gdy nie ma wyraźnych przesłanek, by w najbliższych latach ceny węgla kamiennego wzrosły?
- Wszystkie nasze działania zmierzają do budowy kopalni, której średnioroczne wydobycie wyniesie 6 mln ton węgla półkoksującego oraz wysokiej jakości węgla energetycznego, a zatrudnienie sięgnie 2 tys. osób - wylicza Stoikovich.
Następnie, nieco ogólnie, wyjaśnia, że "nowoczesne technologie, dotychczas nie wykorzystywane w Polsce, pozwolą na powstanie kopalni o najniższych kosztach wydobycia w Europie.
- Dzięki specyfice naszego produktu, bo przecież węgiel węglowi nierówny, ale również dzięki rozwiniętej infrastrukturze transportowej, będziemy mogli z powodzeniem konkurować na rynkach zagranicznych. Siła naszego przedsięwzięcia wynikać będzie z bardzo niskich kosztów produkcji i wysokiej wydajności na jednego zatrudnionego - podkreśla prezes PML.
Kopalnia Jan Karski ma powstać na tzw. złożu Lublin (powiat chełmski), które scala tereny z czterech koncesji rozpoznawczych udzielonych spółce PD Co w 2012 r. PD Co wchodzi w skład grupy kapitałowej tworzonej przez Prairie Mining Limited.
Całą rozmowę z Benem Stoikovichem można przeczytać na stronach Rzeczpospolitej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.