World Coal Association (Światowe Towarzystw Węglowe) Wezwało z początkiem sierpnia Bank Światowy do potwierdzenia znaczenia węgla jako źródła bezpiecznej i łatwo dostępnej energii elektrycznej dla setek milionów ludzi w biednych i rozwijających się państwach świata.
Zgodnie z przewidywaniami IEA (Międzynarodowej Agencji Energetycznej) produkcja prądu z węgla będzie ciągle rosła (o 33 proc. do 2040 r.). Tylko w południowo-wschodniej Azji popyt na węgiel ma wzrastać w tempie 4,8 proc. rocznie.
"Przyczyną takich wzrostów popytu są bardzo realne potrzeby energetyczne" - podkreśla Benjamin Sporton, szef WCA. "W tzw. ubóstwie energetycznym żyje dziś 1,3 mld mieszkańców planety. 2,7 mld ludzi nie posiada kuchenek i gotuje posiłki nad ogniem, spalając suszone odchody bydlęce i drewno. Węgiel odegra zasadniczą rolę w zapewnieniu im dostępu do energii elektrycznej, szczególnie w Azji".
Chiny są jego zdaniem najlepszym przykładem państwa, które na węglu dokonało skoku rozwojowego. Przez ostatnich 30 lat w Chinach podłączono do sieci elektrycznej 99 proc. mieszkańców, a skutkiem był wzrost ekonomiczny na zadziwiającą skalę. Ten rozwój nie byłby możliwy bez węgla, a gdyby wyłączyć sukces chiński z ogólnoświatowej rachuby, okazałoby się, że poziom ubóstwa na globie drastycznie w tym czasie wzrósł!
"Zamiast pozbywać się paliw kopalnych w swych programach pomocowych, Bank Światowy powinien zacząć dużo szerzej wspierać nowoczesne czyste technologie węglowe (włącznie z wychwytem i magazynowaniem dwutlenku węgla CCS)" - uważa szef WCA.
Podkreśla, że technologie niskoemisyjne (tzw. HELE) i CCS mogą gwałtownie zredukować emisję z elektrowni opalanych węglem. Podniesienie przeciętnej wydajności spalania z obecnych 33 do 40 proc. zaoszczędzi planecie 2 gigaton dwutlenku węgla, czyli ponad trzykrotnie więcej niż zakładały cele protokołu z Kioto.
Oprócz CO2 technologie węglowe redukują inne zanieczyszczenia z elektrowni. W USA emisje tlenków azotu i siarki oraz pyłu zmniejszyły się od 1970 r. o 82-96 proc., podczas gdy zużycie węgla w tym samym czasie wzrosło o 146 proc.
"Liczą się wszystkie źródła energii. Gdy OZE mogą odegrać kapitalną rolę w dostępie do prądu poza sieciami przesyłowymi, bez węgla nie da się nigdzie rozwinąć gospodarki, która polega na energii elektrycznej z sieci. Problemy stojące przed światem możemy pokonać, tylko łącząc cele klimatyczne z rozwojowymi" - akcentuje w liście do Banku Światowego szef WCA.Wig
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.