Ponad 4,7 mld zł - tyle w ciągu ostatnich czterech lat wpłynęło na konto Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu opłat drogowych.
Na tę kwotę składają się zarówno opłaty uiszczane przez kierowców pojazdów ciężkich i lekkich drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu viaTOLL, jak i płatności wnoszone w sposób tradycyjny przez kierowców pojazdów lekkich, korzystających z płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA (w sumie 641 mln zł).
Z początkiem lipca minęły cztery lata od wprowadzenia na polskie drogi elektronicznego systemu poboru opłat drogowych i manualnego poboru opłat na państwowych autostradach płatnych. Obecnie sieć dróg płatnych w ramach systemu obejmuje ponad 3 159 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.
Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o masie powyżej 3,5 t., a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Kierowcy pojazdów lekkich (o masie poniżej 3,5 t.) podróżujący płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica) mogą dobrowolnie skorzystać z systemu.
Wszystkie przychody wygenerowane przez system trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.