Tauron Wytwarzanie oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały w poniedziałek (13 lipca) umowę dotyczącą inwestycji w blok gazowo-parowy w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Budowa tego bloku (413 MW) będzie kosztowała ponad 1,5 mld zł. Zacznie pracować w połowie 2019 r.
- To nasza kolejna - obok m.in. bloku węglowego o mocy 910 MW w Jaworznie - duża inwestycja w odtworzenie mocy wytwórczych. Celem projektu jest budowa i eksploatacja nowoczesnego, wysokosprawnego bloku energetycznego, który będzie jednostką systemową produkującą energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji - informuje Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Nowy blok zastąpi nieefektywne i wyeksploatowane. Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest istniejącym i perspektywicznym, stabilnym rynkiem ciepła i energii elektrycznej oraz możliwą do wykorzystania infrastrukturą elektrowni. Projekt, co podkreśla prezes Lubera, przyczyni się do dalszej dywersyfikacji paliw w naszych źródłach wytwórczych.
Co wynika z zawartej umowy inwestycyjnej? Tauron oraz PIR zawiążą spółkę celową. Będzie ona finansowała i realizowała proces inwestycyjny. A gdy blok już zostanie oddany dom użytku, zajmie się jego eksploatacją. Finansowanie przedsięwzięcia zostanie zapewnione przez Grupę Tauron i Fundusze Inwestycji Infrastrukturalnych (zarządzane przez PIR) w formie długoterminowego instrumentu kapitałowego, w wysokości 750 mln zł.
PIR działa dla modernizacji infrastruktury energetycznej oraz finansowania rozwoju polskich przedsiębiorstw.
- Poprzez finansowanie inwestycji Grupy Tauron kapitałem z zarządzanego przez PIR funduszu zrealizujemy dwa ważne cele. Z jednej strony inwestycja zagwarantuje ciągłość dostaw energii elektrycznej i ciepła wytwarzanego w bardziej efektywnym procesie technologicznym. Z drugiej, zastosowanie najnowocześniejszych, wysokosprawnych rozwiązań w sposób istotny wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców aglomeracji śląskiej poprzez większą dbałość o ochronę środowiska naturalnego - wyjaśnia Jerzy Góra, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.
Budowa bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza jest jedną z największych inwestycji Grupy TAURON w województwie śląskim i zarazem jednym z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. W szczycie prac przy budowie bloku w Elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób.
Elektrownia Łagisza jest aktualnie jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło osiedli mieszkaniowych w Będzinie i Dąbrowie Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017 r., w graniczących z tymi miastami dzielnicach Sosnowca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.