Dotychczas mieliśmy jedynie kosmonautę, Mirosława Hermaszewskiego. Od 10 lipca mamy także Polską Agencję Kosmiczną we własnej siedzibie. Otwarto ją uroczyście w Gdańsku przy udziale Grażyny Henclewskiej, wiceminister gospodarki.
- Sektor kosmiczny w Polsce zyskuje na znaczeniu jako jeden z motorów wzrostu innowacyjności i konkurencyjności przemysłu. Działania Polskiej Agencji Kosmicznej będą istotnym czynnikiem jego dalszego rozwoju - powiedziała wiceminister Henclewska podczas otwarcia siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej. Uroczystość odbyła się 10 lipca 2015 r. w Gdańsku.
Ministerstwo Gospodarki uważa, iż inauguracja miejsca działalności Polskiej Agencji Kosmicznej jest istotnym krokiem na drodze do osiągnięcia przez nią pełnej funkcjonalności.
- To także zwieńczenie kilkuletnich działań prowadzonych przez nasz parlament oraz administrację rządową na rzecz powołania agencji - dodała wiceminister.
Polska Agencja Kosmiczna (Polish Space Agency - POLSA) zaistniała na mocy ustawy utworzona ustawą z 26 września 2014 r., Jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem działalności jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Dzięki Polskiej Agencji Kosmicznej polskim przedsiębiorstwom ma być łatwiej pozyskiwać środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Agencja ma promować współpracę nauki z biznesem w tej branży i usuwać bariery w rozwoju polskich technologii kosmicznych. W listopadzie 2014 r. na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej został powołany prof. Marek Banaszkiewicz, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
W 2015 r. POLSA dysponuje budżetem w wysokości 30 mln zł. Docelowo Agencja ma zatrudniać 40 pracowników.
"Na potrzebę powołania struktury organizacyjnej wspierającej polską działalność kosmiczną na poziomie operacyjnym wskazywały opracowane przez resort gospodarki: Program działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce przyjęty przez Radę Ministrów 22 czerwca 2012 r. oraz stanowiący jego rozwinięcie Krajowy Plan Rozwoju Sektora Kosmicznego" - podało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
co sie dzieje z Twardowskim