W poniedziałek (6 lipca) na wiertni Wysin (koncesja Stara Kiszewa), nadzorowanej przez gdański OUG, pojawili się przedstawiciele chińskiego Ministerstwa ds Ziemi i Zasobów. Pięcioosobowej delegacji przewodniczył wiceminister dr Wang Min - poinformowała portal górniczy nettg.pl rzeczniczka prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.
Wysin-2H to już osiemnasty odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonywany w GK PGNiG, a zarazem trzeci odwiert horyzontalny. Jego planowana głębokość wyniesie 3955 metrów (a całkowita długość wraz z odcinkiem kierunkowym i poziomym 5450 m). Prace wiertnicze, które rozpoczęły się w połowie czerwca br. potrwają około 65 dni. Jest to drugi odwiert na terenie gminy Liniewo. Poprzedni, Wysin-1, wykonywany w okresie marzec-maj 2013 r., osiągnął głębokość 4040 metrów.
Zagranicznym gościom towarzyszył Sławomir Brodziński - Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. W roboczej wizycie uczestniczyli również przedstawiciele firmy z Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNG SA z prezesem Zbigniewem Skrzypkiewiczem oraz Kinga Wojtczak, zastępcy dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska i Marta Wągrodzka, naczelnik Wydziału Węglowodorów DGK MŚ.
- Chińska delegacja przebywała w Polsce na zaproszenie Ministra Środowiska. Podczas dwudniowej wizyty goście zapoznali się polskim doświadczeniami dotyczącymi niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Przebywając na wiertni interesowali się szczegółami technicznymi prowadzonych prac rozpoznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ochrony środowiska - wyjaśnia Jolanta Talarczyk.
Lidia Król, dyrektor OUG w Gdańsku zaprezentowała chińskiej delegacji strukturę i zadania nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.