Departament Energii USA przeznaczył ok. 20 mln dol. na rozpoczęcie projektu odzyskiwania tzw. pierwiastków ziem rzadkich z węgla. Celem jest jak najszybsze doprowadzenie eksperymentu do skali pilotażowej.
Już w zeszłym roku Narodowe Laboratorium Technologii Energetycznych USA (NETL) zaczęło badać opłacalność odzysku cennych pierwiastków - używanych jako niezbędne składniki magnesów, baterii, katalizatorów i innych produktów wysokoprzetworzonych - z węgla.
Wstrząs po bankructwie
Ponieważ pierwsze wyniki były obiecujące, poszukiwania przyspieszyły - donosi portal górniczy mining.com. Decyzja administracji USA o rozpoczęciu projektu może złagodzić ogromny wstrząs na rynku pierwiastków ziem rzadkich w USA, spowodowany wnioskiem o upadłość i ochronę przed wierzycielami, jaki ostatnio złożyła amerykańsko-japońska kompania Molycorp, która zabezpieczała dostawy do USA.
Molycorp to jedyny amerykański producent tych surowców, który jeszcze niadawno stymulował boom na rynku, windując ich ceny. W tym sukcesie dopomogły Chiny, praktyczny światowy monoplista, ustanawiając przed 5 laty embargo na eksport PZRz. Niemal natychmiast wartość rynkowa Molycorp poszybowała do ponad 6 mld dol.!
Ceny lawinowo spadły
Jednak wkrótce Chiny poluzowały swój zakaz i wytwórcy baterii oraz magnesów mieli już alternatywne źródło zaopatrzenia, co od razu zacząło ściągać na ziemię finanse Molycorp. Od 2011 r. kompania nie odnotowała jakiegokolwiek zysku.
Ceny pierwiastków ziem rzadkich, które uznaje się za strategiczne z powodu użycia w elektronice wojskowej, szczególnie ucierpiały przez kryzys rynku surowcowego na świecie. Od szczytu cen w 2010 r. ceny większości z nich spadły dziesięciokrotnie a wartość całego rynku szacuje się dziś na ok. 1 mld dol. (w porównaniu do 17 mld dol. w najlepszych okresach).
Pomogą górnictwu
Dofinansowanie projektu przez USA dopomoże również chorującemu amerykańskiemu górnictwu węgla kamiennego. Przedsiębiorcy wydobywający węgiel w USA walczą już nie tylko z przepisami ochrony środowiska i opłatami federalnymi, ale przede wszystkim z cenami taniego gazu ziemnego, który w kwietniu tego roku po raz pierwszy w historii USA awansował na pierwsze źródło produkcji prądu elektrycznego.
Na rysunku gwiazdkami oznaczono możliwość odzysku PZRz w różnych miejscach łańcucha wartość węgla od wydobycia, przez przeróbkę po spalanie w elektrowniach (źródło NETL)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyli w ten sposób uda się po części uratować górnictwo tylko co zrobią z tym węglem po wydobyciu tych metali ziem rzadkich skoro na świecie odchodzi się od węgla....