Czynną akcją protestacyjną w gliwickiej fabryce Opla grożą związkowcy. Dojdzie do niej, jeżeli kierownictwo fabryki "nie przestanie łamać podstawowych zasad dialogu społecznego i praw pracowniczych, zmuszeni będziemy rozpocząć czynną akcję protestacyjną".
- Sytuacja w naszym zakładzie jest coraz poważniejsza. Dostrzegają to wszystkie działające w firmie związki zawodowe, dlatego występujemy razem i mówimy jednym głosem. Pracodawca jednostronnie i z naruszeniem przepisów prawa pracy wprowadza rozwiązania niekorzystne dla pracowników. Nie uznaje trwającego w zakładzie sporu zbiorowego, lekceważy nasze apele o podjęcie merytorycznych rozmów - mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w General Motors Manufacturing Poland (GMMP).
W poniedziałek (6 lipca) związkowcy mają poinformować media o przyczynach trwającego konfliktu i przedstawią plan dalszych działań.
Na razie wyjaśniają, że jednym z głównych powodów narastającego sporu w gliwickiej fabryce Opla jest jednostronne wprowadzanie przez pracodawcę szkodliwych dla pracowników i ich rodzin zmian w regulaminie pracy GMMP.
- Chodzi o wprowadzanie sześciodniowego tygodnia pracy dla kolejnych grup pracowników. Wdrożenie tych zmian doprowadziło do sytuacji, w której pracownicy muszą być dyspozycyjni "na gwizdek" w soboty, w niedziele i w święta, bez względu na swoje życie rodzinne i bez dodatkowych pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych - mówi szef Solidarności w gliwickim Oplu.
Jak podaje biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności związki zawodowe działające w GMMP skierowały pismo z prośbą o interwencję w sprawie sytuacji w zakładzie Opla do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. 30 czerwca związkowcy próbowali osobiście wręczyć petycję szefowi resortu gospodarki podczas jego pobytu w gliwickiej fabryce. Jednak pracodawca nie dopuścił do spotkania liderów związkowych z wicepremierem Piechocińskim, zmieniając plan jego wizyty w zakładzie. Przedstawiciele związkowych z gliwickiego Opla nadal oczekują na reakcję Ministerstwa Gospodarki na problemy przedstawione w petycji
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.