Jesienią planowane jest wydanie "białej księgi" ochrony złóż kopalin - poinformował w poniedziałek (29 czerwca) w Katowicach Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. Dodał, że trwają już prace nad propozycjami rozwiązań legislacyjnych.
- Polityka surowcowa jest bardzo ważna, ona powinna się wpisywać także w otoczenie a więc w politykę gospodarczą, którą jesteśmy w stanie jako państwo kreować - powiedział Brodziński.
Wskazał, że obecnie ruszyły prace m.in. nad "analizą ścieżek legislacyjnych", które mają służyć wprowadzeniu ochrony złóż strategicznych w kraju. Drugim "wątkiem" tych prac jest "wytypowanie zwaloryzowanych złóż".
- Dopiero jak te dwie rzeczy zostaną przeanalizowane i jak gdyby skonsolidowane możemy rozmawiać () o tym jakie skutki finansowe będzie to niosło zarówno dla budżetu państwa, jak dla inwestorów - powiedział Brodziński.
Biała księga, jak podkreślał Główny Geolog Kraju, będzie "narzędziem do przetestowania () systemu ochrony złóż". Wskazał, że "na pewno będzie to lista zamknięta", która liczyć "powinna kilkadziesiąt pozycji".
Dodał, że działania w resorcie środowiska zostały już podjęte.
- Trwają prace nad propozycjami rozwiązań legislacyjnych. Chciałbym, żeby w tym punkcie dotyczącym legislacji, jak i również w tym punkcie dotyczącym - nazwijmy to listy rankingowej złóż - były to oczywiście propozycje otwarte - mówił.
Propozycje z tzw. listy rankingowej "będą otwarte do dyskusji". Obecnie, jak powiedział, prowadzona jest również analiza rozwiązań zagranicznych.
Brodziński powiedział dziennikarzom, że wydanie białej księgi planowane jest na jesień.
Biała księga będzie zawierać analizę problemu ochrony perspektywicznych złóż kopalin strategicznych - zarówno energetycznych jak i nieenergetycznych, w tym m.in. opis, diagnozę sytuacji, wybór surowców strategicznych do rankingu, ustalenie kryteriów waloryzacji, określenie sposobu finansowania ochrony.
Dokument będzie też zawierał analizę najlepszych praktyk międzynarodowych oraz możliwe warianty rozwiązań krajowych. Zostanie poddany konsultacjom. Dopiero po nich podjęta zostanie decyzja co i gdzie chronić na obszarze Polski - lądowym jak i morskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.