Janusz Olszowski został wybrany na kolejną kadencję na stanowisku prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Taką decyzdję podjęło obradujące w piatek (26 czerwca) w Katowicach XXVIII Zwyczajne, Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków GIPH.
Jak wyobraża sobie nadchodzącą kadencję? (Czytaj: Tak trudnej sytuacji sektor górniczy jeszcze nie miał).
Oprócz prezesa, w trakcie Zgromadzenia wybrano też nowych członków Rady Izby oraz Komisji Rewizyjnej. Funkcje te przypadły: Łukaszowi Brzózce (nowemu prezesowi Tauron Wydobycie) oraz Józefowi Grzyśce.
Walne zgromadzenie było tradycyjnie okazją do podsumowania minionego roku działalności GIPH oraz omówieniu istotnych zmian. Jedna z najistotniejszych to fakt, że GIPH przejęła funkcję zlikwidowanego Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.
- Izba przejęła jego prawa ale i obowiązki i to wyznacza taki generalny kierunek patrzenia na sektor nie tylko przez pryzmat wydobycia ale też usługowy i wytwórczy (np. maszyn i urządzeń). Trzeba patrzeć całościowo, podobnie jak na reformę górnictwa. Sama reforma zakładów wydobywczych powoduje przecież duże oddziaływanie na sektor okołogórniczy. Szacuje się średnio, że miejsc pracy jest w nim w stosunku do górnictwa "razy cztery". Z tego już się robi armia czterystu tysięcy ludzi, którzy pośrednio lub bezpośrednio uczestniczą w procesie wydobywczym - podkjreślił w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Zygmunt Łukaszczyk, przewodniczący Rady GIPH.
- Trzeba dziś niestety stwierdzić, że w ciągu minionego roku sytuacja sektora wydobywczego i firm okołogórniczych jeszcze bardziej się pogorszyła - podkreślił z kolei Mariusz Saratowicz, wiceprzewodniczący Rady GIPH, prezes zarządu Eltrans Sp. z o.o., który podczas Zgromadzenia podsumował miniony rok działalności Izby.
- Celem realizacji zadań programowych GIPH było przeciwstawianie się antywęglowej i antygórniczej polityce, kreowanej na szczeblu europejskim i krajowym, zwrócenie uwagi na koneiczność wykorzystania rodzimych zasobów energetycznych, przede wszystkim węgla kamiennego i brunatnego. (…) Zarówno w wypowiedziach, jak i opisanych w sprawozdaniu różnorodnych działaniach dobitnie i konsekwentnie artykułowano i broniono interesów branży oraz inspirowano korzystne dla niej rozwiązania. Pozwala to stwierdzić, że statutowe działania i zadania GIPH oraz cele wytyczone przez radę i członków Izby były w sprawozdawczym okresie skutecznie realizowane - podsumował.
W trakcie Zgromadzenia zaprezentowane zostały m.in. nowe firmy, które w ciągu minionego roku weszły w skład GIPH.
- Ja się ogromnie cieszę, że firmy te przystąpiły do Izby. Są to nie tylko nasze lokalne przedsiębiorstwa, ale np. z Warszawy, Lublina, mamy też członka w Gdańsku. Izba jest organizacją ogólnopolską i skoro te podmioty do Izby przystępują to myślę, że widzą dla siebie płynące z tego członkostwa korzyści. Największą satysfakcją jest dla mnie to, że tych członków przybywa, a nie ubywa - przyznał Janusz Olszowski.
W galerii: XXVIII Zwyczajne, Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków GIPH (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Facet (Olszowski) ma fuche prezesa GIPH chyba do śmierci. Nic tam konkretnego nie robi, więc się nie naraża nikomu ważnemu, więc się go nikt nie czepia. Jakies egzotyczne wycieczki zwane misjami gospodarczymi, jakies konferencje w gorskich hotelach, Szkoda pieniędzy na tę całą izbę.