Wynalazek Głównego Instytutu Górnictwa pn. sonda do pomiaru dużych prędkości drgań wstrząsów w podziemnych wyrobiskach górniczych, otrzymał wyróżnienie podczas gali finałowej organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną konkursu "Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki", która odbyła się 16 czerwca 2015 r. w Warszawie.
Na konkurs nadesłano 80 zgłoszeń wynalazków z 17 uczelni i 13 instytutów badawczych. W ścisłym finale znalazło się 40 najlepszych pomysłów, spośród których wybrano laureatów.
Sonda opracowana została przez zespół naukowców GIG w składzie Hubert Logiewa, Grzegorz Mutke, Adam Lurka, Józef Dubiński i Marian Turek. Jej zastosowanie w górnictwie pozwala na opracowanie jakościowo nowych kryteriów oceny stateczności wyrobisk górniczych, znajdujących się w rejonach zagrożonych tąpaniami.
Dzięki uzyskiwanej informacji możliwy jest optymalny dobór wzmocnień obudowy tych wyrobisk, co z jednej strony poprawia stan bezpieczeństwa pracy, a z drugiej pozwala na racjonalizację kosztów ich utrzymania.
Sonda posiada zabudowane w obudowie przeciwwybuchowej trzy jednostki akcelerometryczne o niskiej częstotliwości drgań oraz trójkierunkowe czujniki pomiaru prędkości drgań, dzięki czemu może być montowana w pozycji poziomej lub pionowej. Łatwość zabudowy sondy i jej gabaryty mają szczególne znaczenie tam, gdzie rejestracje drgań górotworu są niezbędne przy drążeniu czujników wraz z postępem frontu eksploatacji. Sonda po zamontowaniu i połączeniu liniami kablowymi nie wymaga późniejszej obsługi i może pracować w sposób ciągły w trudnych warunkach klimatycznych. Dzięki temu stanowi wygodne urządzenie do prowadzenia obserwacji sejsmologicznych w kopalnianych stacjach geofizyki.
Jej wykorzystanie pozwala na lepszą lokalizację zjawisk sejsmicznych w podziemnych zakładach górniczych oraz na zastosowanie nowych metod oceny zagrożenia tąpaniami i zagrożenia stateczności wyrobisk górniczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.