Wydarzenia przyszłorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach mają odbywać się - poza nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) - także w hali Spodek oraz sąsiadujących obiektach tzw. strefy kultury.
Poinformował o tym na poniedziałkowej (8 czerwca) konferencji prasowej prezes Grupy PTWP, która organizuje Kongres, Wojciech Kuśpik. Akcentował, że jednym z głównych wyzwań tegorocznej edycji Kongresu było przeprowadzenie imprezy, która zgromadziła pod koniec kwietnia w Katowicach ok. 7,5 tys. osób, bez większych problemów - w zupełnie nowym miejscu.
- Dzięki dobrej współpracy z miastem i tymczasowym zarządcą (MCK) w opiniach uczestników ten obiekt zrobił ogromne wrażenie. Myślę, że ma on ogromne możliwości - w przyszłym roku chcemy popracować nad pełnym wykorzystaniem wszelkich innowacji, które można wdrożyć w Centrum Kongresowym i Spodku - mówił Kuśpik.
Prezes PTWP wskazał, że chodzi przede wszystkim o zorganizowanie w efektownej przestrzeni Spodka wieczornych wydarzeń dla uczestników Kongresu. Pozwoli to jednocześnie lepiej zagospodarować sale MCK.
Kuśpik mówił też, że w tym roku w "śladowy sposób" wykorzystano sąsiadujące z MCK i Spodkiem obiekty tzw. strefy kultury - nowe siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. W NOSPR w jeden z wieczorów miał miejsce koncert jazzowy. Nieotwarte jeszcze formalnie Muzeum udostępniło punkt widokowy na wieży wyciągowej szybu Warszawa II.
- W przyszłym roku będziemy dążyć do tego, żeby w pełni wykorzystać MCK i Spodek, ale też w pełni wykorzystać strefę kultury - zaznaczył prezes PTWP.
Organizatorzy Kongresu deklarują, że przygotowując jego tematykę, starają się wyprzedzać przyszłe wydarzenia gospodarcze czy społeczne. Przewidując np. w tym roku większą niż wcześniej rolę spojrzenia młodych ludzi (podczas EKG odbywały się panele i wykłady w ramach nowego projektu "Liderzy Przyszłości"), brano pod uwagę głównie kontekst europejski.
- Okazuje się, że teraz ten temat jest też w Polsce bardzo żywy - zaznaczył Kuśpik.
Jak przekazał, podczas niedawnego podsumowania "Liderów Przyszłości" z uczestnikami ustalono, że projekt zostanie pociągnięty dalej.
- Od jesieni mają odbywać się comiesięczne spotkania, podczas których będziemy rozmawiać i budować tematykę Kongresu - wskazał inicjator przedsięwzięcia.
W spotkaniach mają uczestniczyć "różne ciekawe osoby z biznesu, ze świata", formuła ma zakładać luźną atmosferę i swobodną dyskusję.
Prezes PTWP wyjaśnił, że cykl przygotowywania odbywającego się wiosną Kongresu rozpoczyna się po pełnym wewnętrznym podsumowaniu zakończonej właśnie edycji. Jesienią zaczynają się prace dotyczące tematyki kolejnego Kongresu; wstępnie doprecyzowany zakres tematów pojawia się na przełomie roku.
Tegoroczny Kongres był jedną z pierwszych dużych imprez zorganizowanych w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To jedna ze sztandarowych inwestycji samorządu Katowic - o całkowitej wartości projektu 333,7 mln zł (w tym 182,2 mln zł z UE). Wielofunkcyjny budynek - z największą salą mieszczącą w określonych warunkach do 12 tys. osób - ma prawie 35 tys. m kw. powierzchni użytkowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.