- Bardzo mnie cieszy, że pomimo tak upalnego dnia dopisała nam publiczność. Poza tymi, którzy na stale zasiedli przed sceną, byli także tacy, którzy przechodząc, na kilka minut przystanęli i słuchali orkiestr - tak Henryk Mandrysz, dyrygent orkiestry z kopalni Makoszowy opisuje atmosferę w czasie XI Zabrzańskiego Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego, który odbył się w niedzielę (7 czerwca). Jego organizatorami byli Kompania Węglowa oraz zabrski magistrat.
W sumie publiczności zaprezentowało się 10 orkiestr. Jako pierwszych można było usłyszeć muzyków z kopalni Halemba-Wirek pod dyrekcją Mieczysława Mazura, którzy swój występ rozpoczęli o godz. 15.00 na Placu Wolności w Zabrzu. Po nich swój kunszt zaprezentowała orkiestra z kopalni Sośnica pod batutą Lesława Podolskiego. To pod jej przewodem odbył się przemarsz na Plac Teatralny, który tradycyjnie był główną sceną festiwalu. W pochodzie brały także udział mażoretki "Pantery" z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.
O godz. 15.55 na Placu Teatralnym nastąpiło uroczyste otwarcie gali festiwalowej. Tam publiczności zaprezentowało się pozostałych osiem orkiestr: Górnicza Orkiestra Dęta Makoszowy pod dyrekcją Henryka Mandrysza, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian z dyrygentem Antonim Majchrzykiem, Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki pod batutą Dariusza Kaspereka, Górnicza Orkiestra Dęta Halemba pod kierownictwem Piotra Szczygioła, Górnicza Orkiestra Dęta Bielszowice pod batutą Zygmunta Kliksa, Górnicza Orkiestra Dęta Pokój z dyrygentem Jackiem Kampą, Górnicza Orkiestra Dęta Bolesław Śmiały pod przewodnictwem Aleksandra Fojcika oraz Górnicza Orkiestra Dęta Bytom-Miechowice pod batutą Józefa Słodczyka.
Patronami medialnymi Festiwalu były Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ale macie wiedzę, orkiestra dęta Makoszowy jest stowarzyszeniem i działa na Kopalni Makoszowy.
Ponieważ SRK jej nie przejęło i odmówiło finansowania.
Na podstawie czego gościu "czytacz" tak sądzisz?
Kopalnia Makoszowy nie posiada żadnej orkiestry panie redaktorze.