Uroczystość Bożego Ciała, która przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy to święto w Kościele Rzymskokatolickim znane od wieków jako festum Corporis Christi (święto Ciała Chrystusa). To jedno z najważniejszych świąt Kościoła Rzymskokatolickiego. Czas tradycyjnych procesji.
Tak będzie m.in. w Katowicach, ulicami których przejdzie procesja Bożego Ciała. Zakończy ją msza w katedrze Chrystusa Króla. Przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Uczestniczyć w niej będą obaj biskupi pomocniczy.
Procesja z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i orkiestry policyjnej wyruszy o godz. 8.30 sprzed kościoła mariackiego przy Placu bł. ks. Emila Szramka. Przejdzie ulicami: Mariacką, Francuską, Jagiellońską, przez Plac Miarki i Wita Stwosza do archikatedry. Ołtarze znajdować się będą: na skrzyżowaniu ul. Francuskiej z Wojewódzką, na frontonie kamienicy nr 24 przy ul. Jagiellońskiej, przy pl. K. Miarki, oraz na frontonie katedry.
W Częstochowie centralna procesja podąży z Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny, ulicami miasta, na Jasną Górę, gdzie ustawiony będzie ostatni z czterech ołtarzy. Po procesji na placu jasnogórskim zostanie odprawiona msza.
W Bielsku-Białej procesja ruszy ok. godz. 10.00. Wierni przejdą ulicami centrum miasta i dotrze do placu przed kościołem pw. Opatrzności Bożej ok. godz. 12.00. Liturgii przewodniczył będzie biskup diecezjalny bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Oczywiście uroczystości Bożego Ciała odprawione zostaną we wszystkich parafiach rzymskokatolickich w Polsce. Przypomnijmy, że nie ma ich w kalendarzu liturgicznym kościołów protestanckich i Kościoła Prawosławnego rytu wschodniego.
28 maja 1996 r. Jan Paweł II w liście do biskupa Liege Alberta Houssiau z okazji 750-lecia Święta Bożego Ciała napisał:
"W 1246 r. biskup Robert de Thourotte, daleki poprzednik Księdza Biskupa na stolicy w Liege, ustanowił w swojej diecezji święto eucharystyczne znane od tamtego czasu pod nazwą "Bożego Ciała"; uczynił to na prośbę Julianny z Cornillon, która już wcześniej ułożyła oficjum na Corpus Domini, Ewy z kościoła St. Martin i innych mieszkańców Liege. Kilka lat później, w 1264 r. papież Urban IV nakazał, aby święto Bożego Ciała było obchodzone w całym Kościele powszechnym, wskazując przez to na doniosłe znaczenie adoracji eucharystycznego Ciała naszego Pana. Z okazji 750. rocznicy ustanowienia tego święta łączę się w szczególny sposób z wszystkimi pielgrzymami, którzy będą uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych, oraz z wiernymi, którzy na całym świecie modlą się nieustannie przed Najświętszym Sakramentem, i zanoszę do Boga żarliwą modlitwę dziękczynną...".
Uroczystość Najświętszego Ciała Chrystusa w Polsce obchodzi się czwartek, na pamiątkę dnia, w którym rozpoczęła się męka Chrystusa, zawsze 60 dni po Wielkanocy. Postanowiono tak w 1420 r., W sto lat po pierwszych obchodach w Poznaniu synod gnieźnieński ustanowił je jako święto powszechne dla wszystkich wiernych.
Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy m.in. w Austrii, Brazylii, Boliwii, Chorwacji, Dominikanie, Kolumbii, Liechtensteinie, Polsce, Portugalii, San Marino, części Hiszpanii, Niemiec i Szwajcarii, ale nie we Włoszech. Tu oficjalnie przypada ono w niedzielę. Jest procesja i adoracja hostii, ale bez takiego rozmachu, jak w Polsce. W tych państwach, w których Boże Ciało przeniesiono z czwartku na niedzielę, najczęściej obchodom święta nie towarzyszą już procesje. Tak jest we Francji, Holandii, Belgii, Anglii i USA
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.