- Około 18 mld złotych przeznaczy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w latach 2014-2020 na wsparcie firm m.in. działających w obszarze nowoczesnych technologii - poinformował w środę (20 maja) dyrektor departamentu promocji gospodarczej PARP Michał Polański.
18 mld zł (równowartość 4,41 mld euro) jego zdaniem nie musi być sumą ostateczną.
- Mamy doświadczenie, że te kwoty potrafią rosnąć w trakcie perspektywy finansowej - powiedział.
Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich: 1,87 mld euro będzie pochodzić z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój", 910 mln euro - z PO "Wiedza, Edukacja i Rozwój", a 1,63 mld euro z programu "Rozwój Polski Wschodniej".
Polański wyjaśnił, że PARP dysponuje kilkudziesięcioma instrumentami wsparcia biznesu. Przede wszystkim dotyczyć mają one innowacyjności, kontaktów biznesowych pomiędzy przedsiębiorstwami a sektorem nauki, jak i wdrażania innowacji przez firmy.
- I tutaj trzeba poinformować, że będą to również instrumenty inwestycyjne (...), w tym na zakup maszyn i urządzeń - mówił w środę podczas seminarium w Warszawie o możliwościach inwestowania na rynkach Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Około 6,5 mld zł (równowartość 1,63 mld euro) skierowane ma być na inwestycje na obszarach Polski wschodniej. Polański wskazał, że są to pieniądze, w dużej części na "twarde projekty" infrastrukturalne (np. budowa dróg), w których firmy mogą uczestniczyć jako wykonawcy lub podwykonawcy.
W ramach pomocy dla polskich przedsiębiorstw, które chcą działać poza granicami kraju, przewidziano dotacje dla biznesu przynoszącego korzyści rozwojowi gospodarczemu państwa. Branże perspektywiczne określi Ministerstwo Gospodarki w programie promocyjnym "Go to Brand".
- Będziemy również dysponowali finansowaniem większym niż dotychczas na projekty, które nazywamy "Mostami technologicznymi". W tej chwili mamy program pilotażowy "Most krzemowy", którego celem jest wsparcie polskich firm technologicznych w wychodzeniu na rynki najbardziej rozwinięte (...), czyli do Stanów Zjednoczonych. Będziemy rozszerzać ten program na Wielką Brytanię, Izrael, inne rynki, gdzie ten sektor technologiczny jest największy - powiedział Polański.
Dodał także, że będą instrumenty wsparcia promocji eksportu, udzielane firmom z obszaru Polski wschodniej.
Według dyrektora nabór wniosków do większości programów ruszy w II połowie roku. Będzie je można składać elektronicznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Więcej o dotacjach unijnych na fundusze-europejskie net