Dwa lata temu Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka wymyślił tę akcję. Wsparły ją, m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tym roku dzieci ponownie piszą "Listy dla Ziemi".
Projekt Arki wpisuje się w ogólnopolską kampanię "Nie bądź jednorazowy". W tej edukacyjnej akcji proekologicznej dotychczas uczestniczyło 670 samorządów, 7 tys. placówek oświatowych oraz 800 tys. uczniów.
Na czym zasadza się akcja pisania listów dla Ziemi? Polega na tym, że młodzież szkolna, jak samej nazwy akcji wynika, tworzy listy o tematyce ekologicznej. Pisanie takich listów, jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, poprzedzone jest lekcjami tematycznymi w szkołach.
W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych.
W 2013 roku głównym tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku - palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Tematem przewodnim akcji w tym roku jest promocja działań mających na celu ograniczanie ilości śmieci i odpadów opakowaniowych oraz popularyzacja postaw ekokonsumenckich. Proekologiczne przesłanie zawarte w listach dzieci przekażą swoim bliskim, rodzicom, dziadkom.
- Ponad 300 tys. młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych. Cieszymy się, ponieważ już do tej pory zgłosiło się ponad 250 samorządów oraz ponad 3 tys. szkół i przedszkoli! - informuje Wojciech Owczarz.
W mocnym stylu akcję zainaugurowano (28 kwietnia) w Katowicach. Był happening "Ziemia w naszych rękach" z aktorami na szczudłach i wielką kulą ziemską. Wystąpiła orkiestra recyklingowa (muzyka z odpadów), było układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne. I było oczywiście pisanie "listów dla Ziemi"...
W galerii: "Listy dla Ziemi" (zdjęcia: Andrzej Bęben - abeben@nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.