W sierpniu lub wrześniu powinny odbyć się konsultacje nowej strategii dla górnictwa węgla kamiennego - zasygnalizował w środę (22 kwietnia) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
Obecna strategia dla branży nosi nazwę "Program działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015". Prace nad "Programem rozwoju górnictwa węgla kamiennego w latach 2016-2020 r., z perspektywą do roku 2027" prowadzone były przez Ministerstwo Gospodarki i trwały od czerwca 2014 r.
Prace te zostały praktycznie zawieszone w sierpniu ub. roku. Wznowiono je 9 marca br., kiedy w Katowicach powołano trzy zespoły robocze ds.: bezpieczeństwa energetycznego, struktury organizacyjnej oraz kwestii środowiskowych i związanych z bezpieczeństwem pracy. W skład zespołów wchodzą przedstawiciele strony związkowej, pracodawców, rządu oraz eksperci.
- Są powołane zespoły robocze i chciałbym, żeby w przeciągu trzech miesięcy ta strategia powstała. Nie, że będziemy dyskutować i spotykać się, ale oczekuję na wkład merytoryczny osób, które uczestniczą w zespołach tak, żebyśmy w sierpniu-wrześniu mieli gotowy dokument, który będzie konsultowany już jako dokument - mówił w środę, podczas jednej z debat kongresu, pełnomocnik rządu ds. górnictwa.
- Wszyscy wiemy, jak ta strategia powinna wyglądać i co dla państwa polskiego jest ważne. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i z punktu widzenia polityki energetycznej węgiel kamienny do 2050 r. będzie podstawowym paliwem, jeżeli chodzi o energetykę. Oczywiście są regulacje unijne, jesteśmy państwem członkowskim, ale z punktu widzenia (...) bezpieczeństwa energetycznego, nasze zasoby węgla są ważnym argumentem dla górnictwa węgla kamiennego - zaznaczył wiceminister skarbu.
Odnosząc się do postulatów innego uczestnika sesji, posła Zbyszka Zaborowskiego (SLD) ws. ograniczenia danin płaconych przez branżę na rzecz państwa, Kowalczyk zaznaczył, że Polskę jako członka Unii Europejskiej obowiązują określone zasady. Przypomniał, że akcyza na węgiel jest w Polsce najniższa z możliwych; paliwo to nie jest też w grupie towarów, dla których można stosować obniżony VAT.
- Jakiekolwiek obniżenie danin publicznych to może być niedozwolona pomoc publiczna, która może podlegać zwrotowi i może być gwoździem do trumny dla branży - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. górnictwa. Nawiązując do poruszonej też przez Zaborowskiego kwestii prac nad zmianą prawa energetycznego, która miała wprowadzić koncesjonowanie węgla kamiennego wskazał, że nowela ta została na prośbę branży zamrożona.
- Węgiel jakikolwiek wchodzący na rynek Unii Europejskiej, nawet węgiel rosyjski wchodzący na teren Niemiec, jest węglem unijnym. Miejmy tego świadomość, jesteśmy w jednym obszarze celnym. Decyzje co do kwestii wwozowych muszą zapadać w Brukseli. Ustawa o monitoringu i kontroli jakości została uchwalona i w tej chwili trwają konsultacje zewnętrzne co do rozporządzeń, które mają główny cel - ograniczenie wwozu tzw. niesortu - przypomniał wiceminister skarbu.
Według pierwotnych zamierzeń rządu nowelizacja prawa energetycznego miała wprowadzać m.in. koncesję na obrót węglem z zagranicy, co miało chronić polski sektor węglowy przed nieuczciwą zagraniczną konkurencją. Była to realizacja pomysłu rządu na poprawę kryzysowej sytuacji w górnictwie.
Przyspieszenie prac nad projektami ustaw, w tym noweli Prawa energetycznego i uchwalonej noweli o monitorowaniu jakości paliw, zleciła we wrześniu ub. roku, na początku swojego urzędowania, premier Ewa Kopacz. Wtedy protestujący śląscy górnicy blokowali tory na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo, żądając ograniczenia importu węgla z Rosji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
hmmm proste wybory na prezydenta się zbliżają... będzie sondowanie opinii publicznej a najlepsze jest to że górnicy mogliby namieszać w wyborach jakby znów zaczęli przypominać jak mieli być zrestrukturyzowani... jak nie miało być na wypłaty jak mieli zamykać bo nie ma kasy hmmm a kasa jest i to już z 2 wypłaty nawet były jak nie 3, wybory a po wyborach... zobaczymy komu tą żabę zostawić
Jestem ciekaw kto płaci za te "zespoły robocze" i "ekspertów" ,już drugi rok bodajże ? W czerwcu będą mówić że rozmowy będą w październiku !!! ŻENADA MINISTER ŻENADA
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Szanowny Panie Kowalczyk MOŻE JUŻ NAJWYŻSZY CZAS ZLIKWIDOWAĆ ODRABIANIE WOJSKA i CHOROBOWEGO ? skoro ludzie mają odchodzić z górnictwa ...
cos facio mowic musi tak naprawde nie zrobia nic tak jak do tej pory szaleli w stycznniu bo mysleli ze kase z uni od reki na drugi dzien dostana zachowywali sie z chytrosci tak jakby wojna wybuchla premier na nnocnych rozmowach !!!!!! taraz ochloneli bo kasy nie widac przeciez jest prawie maj a restrukturyzacji niema i nie bedzie jakas nowa strategia co to za glupoty kto im jeszcze wierzy a zapomnialbym naiwne zwizki tyle ze to duzi chlopcy a platforma robi z nimi co chce
Szanowny Panie Kowalczyk, w jednej z medialnych wypowiedzi Sz Pana została przekazana wiadomość, że obok konsultacji z Hiszpanią, zamierza Sz Pan podjąć konsultacje z RF Niemiec...Szkoda, że tak późno...ale może nie jest za późno... GWK w RF Niemiec ma za sobą ponad 50 lat doświadczenie takich zmian, z których ostatnie od 2007 są jeszcze "w drodze" i zakończą się się zakończeniem wydobywania subwencjonowanego węgla kamiennego w roku 2018...